VIEDEŇ (SITA) - Bank Austria Creditanstalt International (BACA International) je v súčasnosti v reformných krajinách strednej a východnej Európy druhou najvýznamnejšou zahraničnou bankou hneď po holandskej banke ING Bank, ale výrazne pred Citibank a Bank of New York. Poradie angažovanosti zahraničných bánk v krajinách strednej a východnej Európy je odvodené od hodnoty pozostávajúcej z bilančnej sumy banky a hodnoty majetkových účastí. Celková bilančná suma BACA International predstavuje 62,9 mld ATS, čo je 10 % celkovej angažovanosti zahraničných bánk v reformných krajinách strednej a východnej Európy - Maďarsku, Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Rusku, Slovinsku a Chorvátsku. Bilančná suma ING Bank predstavuje 76,2 mld (13%), Citibank 55,6 mld ATS (9%). Medzi prvými piatimi zahraničnými bankami sa nachádza aj Bank of New York s bilančnou sumou 43,2 mld ATS a Commerzbank s 37,5 mld ATS. Informáciu uverejnil rakúsky denník Der Standard. BACA International je jedinou zahraničnou bankou, ktorá sa vo všetkých zmienených krajinách umiestnila medzi prvými piatimi bankami. Na Slovensku a v Slovinsku sa BACA International umiestnila medzi zahraničnými bankami na prvom mieste. Bilančná suma BACA na Slovensku dosahuje 8,7 mld ATS a podiel na trhu predstavuje 20 %. BACA má v Slovinsku 39 % podiel na trhu, bilančná suma dosahuje 6 mld ATS. Rakúska banková skupina sa najviac angažuje v Poľsku (12,6 mld ATS) a v Maďarsku (11,4 mld ATS), pričom BACA sa medzi zahraničnými bankovými inštitúciami v oboch krajinách umiestnila na 4. mieste.
Člen predstavenstva BACA International Alois Steinbichler pre rakúsky denník Der Standard uviedol, že v krajinách strednej a východnej Európe existujú vzhľadom na stupeň monetarizácie ekonomiky "enormné rastové príležitosti". Monetarizácia predstavuje pomer finančných aktív k hrubému domácemu produktu. Tento pomer sa podľa neho v Rakúsku a v SRN pohybuje v rozmedzí 150-170 %, zatiaľ čo v Poľsku je to 50 %, v Rusku maximálne 20 % a iba Českej republike prekročil tento ukazovateľ 100 %. Podľa Steinbichlera má v Poľsku iba každý druhý obyvateľ svoj bankový účet a moderný retail banking je tu často neznámym pojmom.
Zvýšenie bankových operácií by sa nemalo v nasledujúcich mesiacoch uskutočniť formou operatívnych obchodov, ale formou získania účastí v nadchádzajúcej privatizácii. BACA International sa chce uchádzať o poľskú banku Powszechny Bank Kredytowy (PBK) a väčšinu by chcel získať v ruskej banke International Moscow Bank (IMB). Iba bilančná suma PKB predstavuje takmer 40 mld ATS, pričom banka disponuje 160 filiálkami a 6000 zamestnancami. Bilančná suma IMB je 17 mld ATS. BACA International uvažuje aj o získaní podielov v iných bankách, keďže jedna tretina veľkých bánk v strednej a východnej Európe by mala byť privatizovaná.