V súvislosti so stále častejšími hrozbami islamských militantných skupín proti USA včera z bezpečnostných dôvodov opustili Afganistan všetci zahraniční pracovníci OSN. Organizácia bude svoju činnosť v krajine uskutočňovať až do odvolania prostredníctvom domácich pracovníkov OSN.
Pakistan plánuje podať sťažnosť do Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v súvislosti s narušením jeho vzdušného priestoru Američanmi počas štvrtkových útokov USA na teroristické ciele v susednom Afganistane. Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí zároveň potvrdilo nájdenie nevybuchnutej americkej rakety v juhozápadnej provincii Balúčistán.
Saudskoarabský milionár Osama bin Ladín, ktorého USA považujú za hlavného organizátora bombových atentátov na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii, sa vo štvrtok počas amerických leteckých útokov na teroristické pozície v Afganistane nenachádzal ani v okruhu 500 kilometrov od cieľov zásahov rakiet. Oznámila to včera agentúra Reuters s odvolaním sa na sobotňajšie slová predstaviteľa hnutia Taliban Mulláha Džalaudína Hakkáního. Podľa jeho slov Arabi očakávali americký útok a v táboroch sa v čase útoku nachádzala iba nevyhnutná strážna služba.
Chemická továreň, ktorú vo štvrtok napadli USA raketami s plochou dráhou letu, zjavne patrila saudskoarabskému bankárovi bez známych kontaktov s teroristami. Napísal to včera denník The Wall Street Journal. Idrís kúpil továreň v marci a mal určité väzby na islamský režim v Sudáne, ale aj so sudánskym opozičným hnutím v exile, a mohol by žiadať kompenzáciu 50 miliónov USD za zničený majetok. Američania tvrdia, že továreň vyrábala kľúčovú látku na výrobu nervového plynu VX, ale konkrétne ju neuviedli. Američania boli presvedčení, že továreň patrí sudánskej vláde alebo armáde. Podľa niektorých informácií zo Sudánu v továrni panovali nezvyčajne prísne vojenské bezpečnostné opatrenia. Naopak, Brit, ktorý v roku 1996 pracoval v továrni pri inštalácii protipožiarneho zariadenia, nijaké mimoriadne opatrenia nepostrehol. Podľa niektorých zdrojov bola továreň spojená s inou štátnou továrňou, v ktorej mal bin Ladín kanceláriu. Pred tým ako bin Ladín v roku 1996 opustil Sudán, sa vraj chválil, že financuje v krajine komplex na výrobu chemických zbraní.