Z BUDAPEŠTI
Maďarská spoločenská organizácia DEPORT `56 vyzvala vládu krajiny a civilné organizácie, aby sa ospravedlnili českému a slovenskému národu za účasť Maďarskej ľudovej armády na vstupe vojsk piatich štátov Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Maďarská vláda môže urobiť toto gesto o to viac, že občania krajiny v parlamentných voľbách 1998 rozhodli o porážke nástupníckeho subjektu Maďarskej socialistickej robotníckej strany (MSZMP) zodpovednej za vojenskú intervenciu, vyplýva zo stanoviska.
MAĎARSKO-POĽSKÝ SUMMIT
O spoločnom postupe v súvislosti s budúcim členstvom Poľska a Maďarska v Severoatlantickej aliancii (NATO), očakávaniach oboch krajín, týkajúcich sa ich pričlenenia k Európskej únii, o bezpečnostnej situácii v regióne stredovýchodnej Európy, respektíve o úlohách oboch štátov v tejto oblasti sa hovorilo včera vo Varšave pri stretnutí poľského a maďarského premiéra, Jerzyho Buzeka a Viktora Orbána. Jerzy Buzek a Viktor Orbán na tlačovej konferencii vyzdvihol význam osobných vzťahov predstaviteľov vládneho Zväzu mladých demokratov-Maďarskej občianskej strany
(FIDESZ-MPP) s niekdajšou poľskou opozíciou a vôbec bilaterálnych poľsko-maďarských vzťahov v uplynulých desaťročiach. Obe strany potvrdili, že s veľkou pozornosťou sledujú situáciu v Moskve.
AMERICKÝ KOMPROMIS
Spojené štáty súhlasia s tým, aby boli dvaja Líbyjci, obvinení z účasti na atentáte na lietadlo spoločnostni Pan Am, v ktorého troskách zahynulo v roku 1988 pri škótskom Lockerbie 270 ľudí súdení na neutrálnej pôde, konkrétne v Holandsku. Washington to už oznámil aj pozostalým obetí tragédie. Súd sa bude konať pod vedením škótskych sudcov a bude sa riadiť škótskymi zákonmi. Pri výbuchu zahynulo 189 Američanov, zvyšok obetí pochádzal prevažne z Británie. Washington po niekoľkoročnom vyšetrovaní dospel k názoru, že atentát "bol od začiatku do konca v rukách líbyjskej vlády" a menovite obvinil dvoch príslušníkov líbyjských tajných služieb. Až doteraz trval Washington na tom, aby boli obvinení súdení v USA alebo v Británii.
GINGRICH PROTI ODVOLANIU
Vodca republikánskej väčšiny v americkom Kongrese Newt Gingrich v rozhovore pre včerajšie vydanie denníka Washington Post vyzval svojich kolegov, aby sa do predloženia správy nezávislého vyšetrovateľa Kennetha Starra zdržali výziev na rezignáciu alebo začatie procesu odvolania prezidenta Billa Clintona. Ako ďalej povedal, základom pre možné otvorenie procesu odvolania prezidenta môže byť len "typický prípad ťažkých zločinov" a nie "jedna ľudská chyba". Podľa Gingricha sa Kongres bude musieť oboznámiť so všetkými dôkazmi, ktoré Starr získal.
EVAKUÁCIA V TADŽIKISTANE
Vedúci misie OSN v Tadžikistane, slovenský diplomat Ján Kubiš rozhodol o evakuácii asi tretiny medzinárodného personálu pracujúceho pre misiu OSN v Tadžikistane. Okrem toho vydal zákaz na návštevu krajiny, ktorý sa týka príslušníkov delegácií OSN a iných medzinárodných organizácií. Evakuácia a prijaté opatrenia sú podľa všetkého spojené s posledným vývojom v susednom Afganistane, keďže vojenské operácie afganského fundamentalistického hnutia Taliban ohrozujú aj južné hranice Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).