K NARKOMÁNII
Na britských školách budú môcť u žiakov čoskoro odhaliť sklon stať sa narkomanmi alebo alkoholikmi. Na univerzite vo Swansei (Veľ-
ká Británia) pripravujú dotazník schopný odhaliť sklon k narkománii už u 10 až 16-ročných ešte predtým, ako drogu skutočne vezmú. Vysokoškolský učiteľ Ian Sutherland faktory, ktoré zvyšujú riziko, že sa deti stanú závislými, zhrnul: nízke sebavedomie, zlé výsledky v škole, týranie doma. Deti v dotazníku odpovedajú napríklad, koľkokrát videli svojich rodičov opitých, ako často pijú samy a či už mali konflikt s políciou. Testy, ktoré - ako sa ukázalo - zahŕňajú všetky dôležité rizikové činitele, už robilo takmer 10 tisíc detí. Dlhodobé štúdie, ktoré by dokazovali, že tieto rizikové faktory skutočne vedú k závislostiam, však k dispozícii ešte nie sú.
DARCOV SPERMIÍ UBÚDA
Počet darcov spermií sa v Holandsku po návrhu nezachovávať ich anonymitu rapídne znížil. Podľa navrhovaného zákona budú mať totiž deti, ktoré prídu na svet po umelom oplodnení darovanými spermiami, v budúcnosti právo po dovŕšení 16 rokov dozvedieť sa identitu svojho biologického otca. Ako informovali včerajšie holandské noviny Algemeen Dagblad, chystané ustanovenie odradilo množstvo potenciálnych darcov, ktorých neskoršie zoznámenie sa s dieťaťom neláka. V porovnaní s rokom 1990 v Holandsku klesol počet darcov spermií o polovicu, 9 z 21 spermiových bánk bolo dokonca zatvorených. Banka univerzitnej kliniky v Leidene sa bojí, že po nadobudnutí účinnosti zákona zo súčasného počtu darcov spermií zostane iba 20 %.
SVADBA PO NEPÁLSKY
Dve homosexuálne partnerky si povedali svoje áno v Nepále. Podľa včerajšieho vydania tamojšieho denníka Gorkhapatra boli vôbec prvým párom rovnakého pohlavia, ktorý mal svadbu v tejto ázijskej krajine. Sita Mallová (24) a Rupa Šresthová (16) sa rozhodli pre obrad podľa nepálskej tradície. Pred svadbou ich pritom ešte na základe udania ich rodičov zadržala polícia. Úrady však na ich láske a prianí vziať sa nenašli nič trestného. Manželstvo homosexuálov totiž môže byť v konzervatívnom Nepále tabu, žiadny zákon ho však nezakazuje, vyhlásil istý policajný dôstojník.
LINKA ZÁCHRANY
Celé tri roky bola v jednom z telefónnych zoznamov amerického námorníctva pod údajným číslom Námorného záchranného strediska vedená sexuálna linka, ale... nesťažoval si nikto. Príslušní úradníci odhalili zámenu až minulý týždeň a najprv si mysleli, že ide o žart. Do toho času totiž žili v presvedčení, že táto bezplatná linka slúži na ohlasovanie nehôd a nebezpečných situácií. Z omylu ich vyviedol sugestívny ženský hlas, vyzývajúci volajúcich starších ako 18 rokov, aby nezavesili a pokračovali v telefonáte za 1,99 dolára za minútu. "Nehovorím, že je to dobré, len je to celé veľmi humorné," povedal príslušník štábu záchranného strediska, plukovník Paul Berhelotte. "Nikto z flotily nám však nevolal, aby si sťažoval. Prišli sme na to až teraz a náhodou."
MŔTVE RYBY A SOPKY
Tajomstvo jedinečnej chuti škótskej whisky bolo odhalené: opojný nápoj vďačí za svoju chuť a arómu mŕtvym rybám a sopkám. Geológ Stephen Cribb, poradca producentov whisky, skúmal cestu, ktorou musí voda do nápoja pretiecť, kým sa dostane do fľaše. Podľa neho neopakovateľná chuť značky Glenmorangie má v sebe niečo z fosilizovaných rýb ukrytých hlboko pod destilériou a čo sa týka whisky Talisker, tá do vienka dostala chuť z vulkanických skál.