amerických novinárov, právnických a politických analytikov. 73 percent Američanov sa prikláňalo k tomu, že ich inak veľmi populárny prezident urobil niečo, čo nemal. Niečo, čo zapieral dlhé mesiace.
Počas diskusií sa opakovane vyskytoval výraz "improper relationship". Čo je to improper? Pozrime sa do slovníka: "Neprirodzené, necharakteristické, nevhodné, nesprávne, bez dignity, mimo stanovených noriem správania, mimo hraníc pravidiel". Američanov viac zaujímalo, či prezident klamal, keď mesiace tvrdil, že s tou ženou nemal nič. Americký národ je totiž presvedčený, že prezident by nemal klamať.
Pred 35 rokmi, keď som žila v Amerike, imponoval mi prísny kódex morálky, nápadne odlišný od európskej. Všetko zmenil vynález "The Pill" a - bolo po morálke. (Tá morálka asi nebola ničím iným než strachom z nežiadúceho tehotenstva.) Zaujímavá je úvaha, že hlavným rozhodcom je prezidentova manželka. Keď mu ona odpúšťa, prečo by nemal národ? Iba deň pred výpoveďou sa prezidentský pár verejne držal za ruky. Ale aká je skutočnosť za zatvorenými dverami? Nenechala si Jacqueline Kennedyová dobre zaplatiť od svokra, aby rozvodom nezničila kariéru svojho muža? Dozvie sa niekedy verejnosť, ako je to vlastne s manželstvom nášho premiéra?
Keď už bolo známe, že sa prezident neskôr prihovorí k národu, komentátori jednotne zdvihli obočia, keď oznámili, že na prezidentovom príhovore už pracuje tím speach writers. Napriek dlhým diskusiám, ako to asi prezident vysvetlí a požiada národ o prepáčenie, prekvapilo ma, že ani raz nepadla úvaha, že by Clinton mohol ponúknuť svoju rezignáciu. Zrejme ho dobre poznajú. Mea culpu Billa Clintona som si ponechala ako zákusok k rannej káve. Čo povedal? Iba to, čo už každý dávno tušil. Len tak mimochodom, táto investigácia privátneho života prezidenta daňových poplatníkov stála viac ako 4 milióny USD. Ako ďalej - to je už čisto záležitosť amerických občanov.
Autor: EDANA MARASH-BORSKÁ (Autorka je stálou spolupracovníčkou