Ministerka zahraničných vecí Madelaine Albrightová počas návštevy Tanzánie Billovi Clintonovi odkázala, že prezident má jej dôveru aj napriek tomu, že udržiaval "nevhodné vzťahy" s Monikou Lewinskou. "Mám úplnú dôveru v prezidenta. Vykonáva úžasnú prácu pre Spojené štáty na domácej aj zahraničnej politickej scéne. Naliehal na nás všetkých, aby sme na to (prípad Lewinská) nemysleli a venovali sa svojej práci, a to si myslím, práve teraz robím," povedala ministerka. Americký viceprezident Al Gore sa zastal prezidenta Billa Clintona po jeho svedectve pred porotou Kennetha Starra i po televíznom vystúpení. "Som naňho hrdý - nielen preto, že je to môj priateľ, ale aj preto, že je to človek, ktorý mal odvahu priznať sa k chybám," uviedol Al Gore vo vyhlásení po prezidentovom televíznom vystúpení. Vo vyhlásení Al Gore ďalej zdôraznil, že už je načase s aférou Moniky Lewinskej raz a navždy skoncovať.
Bývalý republikánsky viceprezident Dan Quayle vyzval Clintona, aby podal demisiu. "Najlepší spôsob, ako všetko ukončiť k čo najväčšiemu prospechu krajiny, je, aby Clinton dal štátnym záujmom prednosť pred súkromnými a odišiel," povedal Quayle. Okrem opozičných politikov vyjadrovali výhrady aj mnohí vládni demokrati. "Pokiaľ prezident v noci po druhýkrát klamal, tak ako klamal predtým, tak som demokrat, ktorý bude hlasovať za jeho zosadenie, povedal napríklad James Traficant z Ohia. Pokoj zachovalo čínske vedenie. "Nemyslíme si, že to bude mať vplyv na čínsko-americké vzťahy," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí v Pekingu. Je smutné, že národ, ktorý sa cíti byť pánom planéty, sa musí zaoberať takými úbohými prípadmi, povedal k prípadu Clinton-Lewinská grécky minister spravodlivosti Evangelos Jannopulos. Prípad označil za žart, ktorý zosmiešňuje USA a ukazuje "mizernú intelektuálnu úroveň v krajine". "Pokoj voči "Monikagate" prejavili finančné trhy, kurz dolára zostal prakticky rovnaký.
HODNOTENIE
AMERICKEJ TLAČE
Významné americké denníky včera vyjadrili pochybnosti nad tým, že spôsob verejného priznania Billa Clintona, že udržiaval s Lewinskou "nevhodný" vzťah, umožní "prípad Lewinská" uzavrieť. "Clinton včera večer premárnil veľkú šancu... Namiesto "nápravného" prejavu zvolil obvyklú zmes minimálných priznaní a takmer neskrývanej zlosti," napísal The New York Times. Odsúdil predovšetkým to, že "dojemné priznanie, že klamal svojej žene, sprevádzala drzá argumentácia, že jeho predchádzajúce popieranie pod prísahou bolo právne v poriadku". Clintona kritizoval aj The Washington Post. Prezident použil obvyklú stratégiu Bieleho domu útočiť na nezávislého vyšetrovateľa Kennetha Starra. Clintonova vierohodnosť je vážne narušená. Prezident sa môže právom obávať správy, ktorú vypracuje pre Kongres Starr, napísal denník.