BRATISLAVA (SITA) - Dosiahnutie 10-percentného rastu hrubého domáceho produktu chápe Strana občianskeho porozumenia (SOP) ako strategický cieľ, ktorý by sa mohol naplniť v horizonte roku 2000. SOP si uvedomuje, že prvé 2-3 roky po parlamentných voľbách budú kritické, ale o to dôležitejšie z hľadiska ďalšieho vývoja. Po rokovaní predstaviteľov SOP s predstavenstvom Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory to povedal predseda strany Rudolf Schuster. Reagoval tak na kritiku podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Sergeja Kozlíka, ktorý počas prezentácie volebného programu HZDS na pôde SOPK označil ekonomický program SOP za málo reálny.
V súvislosti s možnou povolebnou reprivatizáciou Schuster uviedol, že celoplošná reprivatizácia nie je možná ani potrebná. SOP však bude presadzovať prešetrenie podozrivých privatizačných projektov nezávislým súdom, bez uplatnenia politického vplyvu. Zdôraznil však, že nestačí preveriť privatizačné rozhodnutia uskutočnené počas tretej Mečiarovej vlády, ale celý proces od samého začiatku.
Predseda SOP spomenul aj otázku revitalizácie podnikovej sféry, ktorú označil za potrebnú. "Treba však zmeniť jej formy a metódy. Aj prax potvrdila, že revitalizácia v podobe, v akej ju chce robiť súčasná vládna koalícia, je neúčinná," poznamenal.
Z hľadiska prílevu investícií považuje Schuster za dôležité pokračovať vo výstavbe diaľnic a rozbehnúť rekonštrukciu železníc, aj na úkor zvýšenia zadlženosti štátu. Čo sa týka bytovej výstavby, plánuje SOP prehodnotiť "starý" systém a prispôsobiť ho novým podmienkam. Dôraz pritom kladie na úzku a koordinovanú spoluprácu štátu, miest a obcí, súkromných podnikateľov a samotných občanov. Zo štátneho rozpočtu by sa mala podľa SOP financovať výstavba inžinierskych sietí a poskytovanie zvýhodnených úverov, mestá a obce by mali poskytnúť pozemky. To by umožnilo, aby občania mohli splácať cenu bytu vo forme nájomného.
Na otázku, zmenu ktorých zákonov bude v prípade úspechu v jesenných parlamentných voľbách SOP urýchlene presadzovať, R. Schuster odpovedal, že prioritnou otázkou nie sú konkrétne zákony, ale princíp prístupu k odborníkom štátnej správy. Na vysvetlenie dodal, že práve oni spomínané zákony a iné právne normy tvoria. "Na Slovensku sa však preferuje stranícka príslušnosť týchto pracovníkov pred odbornosťou a kvalifikáciou. Vládnuca strana dosadzuje na tieto posty vlastných "odborníkov", pričom sa ich zloženie mení podľa vývoja politickej situácie. Toto určite neprispeje k zvyšovaniu kvality našej legislatívy," dodal.