združenia a komory nadobudli v SR primerané postavenie, je potrebné zjednotiť celý komorový systém. Na Slovensku má v súčasnosti tento systém podobu "zlepenca", keď existujú komory s povinným i dobrovoľným členstvom. Ide o svetový unikát na slovenský spôsob. Každá krajina by sa mala rozhodnúť pre základnú filozofiu komorového systému. Pre tlačovú agentúru SITA to v súvislosti s prijatím zákona o Slovenskej živnostenskej komore (SŽK) povedal predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Ako ďalej uviedol, v podstate existujú dve základné koncepcie spomínaného systému. Prvou je systém založený na kontinentálnom práve. Tento využíva v súčasnosti väčšina krajín Európskej únie a jeho podstatou je povinné členstvo v komorách. Základom druhej alternatívy je liberálny princíp založený na dobrovoľnom členstve vo všetkých inštitúciách a komorách. "Riešiť časť inštitúcií na dobrovoľnej a časť na povinnej báze je nekorektné voči podnikateľskému stavu a spochybňuje postavenie týchto inštitúcií vo vzťahu k zahraničiu," poznamenal Mihók. Podľa Mihóka by mal byť celý komorový systém prispôsobený duchu ekonomickej legislatívy krajiny, hlavne Obchodnému zákonníku, ktorý je základnou právnou normou pre podnikanie. "SR sa rozhodla nasledovať v prestavbe ekonomickej legislatívy právny systém EÚ. O tom svedčí aj skutočnosť, že základom slovenského Obchodného zákonníka je nemecké právo. Už len z tohto dôvodu by mal byť slovenský komorový systém založený na povinnom členstve," pripomenul. Podľa predsedu SOPK je tiež potrebné, aby mali komory jasne definované úlohy a kompetencie. "To si však vyžaduje aj delimitáciu určitých právomocí a činností, ktoré v súčasnosti vykonávajú orgány štátnej správy. U nás je to zatiaľ tak, že síce existuje veľa rôznych komôr a združení, ale bez skutočných kompetencií a s úzkym manévrovacím priestorom. V tomto smere sa ešte uplatňuje socialistický systém," poznamenal P. Mihók.
Na margo prípravy vzniku SŽK P. Mihók uviedol, že vzhľadom na jej dobrovoľný štatút sa východisková pozícia komory podstatne zhoršila. V krajine, kde mnohí podnikatelia neplatia zákonom stanovené dane a odvody, je členstvo založené na princípe benevolencie značne "rizikové".
Na záver Mihók dodal, že SOPK od začiatku podporovalo filozofiu vzniku SŽK, ktorej pôsobenie vidí v dvoch rovinách. Úlohou SŽK bude podľa neho predovšetkým poskytovanie služieb živnostníkom a ochrana ich záujmov vo vzťahu k okoliu. SOPK nevníma podľa neho SŽK ako svojho konkurenta a preto jej chce so svojimi skúsenosťami v procese etablovania pomôcť. "Budeme ju považovať za partnera pri presadzovaní záujmov podnikateľov v legislatívnom procese a tvorbe podmienok pre rozvoj podnikania na Slovensku. Na to je však potrebné, aby SŽK nadobudla primerané postavenie a silu," ukončil svoju myšlienku predseda SOPK P. Mihók.