MOSKVA (PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, ČTK) - Podľa analytikov včerajšími krokmi ruská vláda priznala, že nie je schopná brániť rubeľ pred devalvačnými tlakmi. Väčšina bánk a pouličných zmenární zrazila kurz rubľa na 7,5 až 8,0 rubľa za dolár, čo znamená pokles o zhruba 20 percent. V centre Moskvy sa dolár nakupoval za 6,3 rubľa a predával za 9,5 rubľa. O kríze v krajine včera rokoval prezident Boris Jeľcin a premiér Sergej Kirijenko. Tlačová služba Kremľa uviedla, že rozhovor sa týkal vládnych opatrení súvisiacich s finančnou krízou a kádrových otázok. Očakávajú sa kádrové zmeny vo vláde, zatiaľ je však známe len meno nového vicepremiéra, ktorým sa stal šéf daňovej služby Boris Fiodorov. Ako prvý priznal svoj diel viny zástupca šéfa prezidentovej administrácie a bývalý minister financií Alexander Livšic a požiadal o uvoľnenie z funkcie. Osobnú drámu prežíval i riaditeľ ruskej centrálnej banky Sergej Dubinin, ktorému v Kremli odporučili, aby napísal žiadosť o demisiu, čo Dubinin zatiaľ odmieta.
Predstaviteľ prezidenta pre rokovania s medzinárodnými finančnými organizáciami Anatolij Čubajs sa včera zišiel s delegáciou Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá urýchlene priletela do Moskvy v noci z nedele na pondelok. Čubajs priznal, že opatrenia vlády nevyvolali nadšenie u zahraničných expertov. Oznámil, že Rusko by privítalo dodatočné úvery, pripustil však, že na ich získanie šance nie sú. Ruské médiá situáciu glosovali: finančné trhy dnes zažili ďalší z "čiernych dní", po čiernom štvrtku prišiel "černejší pondelok".
Vyhlásenie vlády malo bleskový efekt - burzy boli otvorené s viac ako hodinovým oneskorením a ceny akcií niektorých ruských podnikov klesli až o 18 percent. Dvanásť najväčších ruských bánk vydalo spoločné vyhlásenie, v ktorom podporili vládu. Najvýznamnejší finančníci krajiny však upozornili na to, že polovici ruských bánk hrozí bankrot. Vyzvali na pomoc drobných vkladateľov a nedopustiť paniku v ich radoch. Experti zhodne predpovedajú prudké zvýšenie cien importného tovaru, ktorého je v moskovských obchodoch väčšina. Niektorí podnikaví obchodníci už zvýšili ceny napríklad za kožený tovar o 15 percent. Pri obchodoch v centre mesta začali popoludní vznikať rady. Majitelia potravinárskych podnikov upozorňujú, že zdražovať sa budú i základné produkty domácej výroby.
Autor: SME - Petra Procházková, agentúra Epicentrum