"Žiadna devalvácia sa nekoná. Vláda neprijala žiadne náhle rozhodnutie o zmene kurzu rubľa k doláru. Znamená to len nový prístup k devízovej politike." Takto šalamúnsky objasnil včera ruský premiér Sergej Kirijenko krok ruskej vlády, ktorá sa rozhodla uvoľniť kurz rubľa voči doláru podľa aktuálneho pohybu na burze, avšak v rozmedzí od 6,0 do 9,5 ku 1. Pripomeňme, že ruská centrálna banka považovala donedávna za absolútne dno hodnoty rubľa voči doláru do konca roku 2000 7,13 ku 1.Včera bolo všetko inak. Pripravuje ruská vláda devalváciu? Dodrží svoje záväzky splácať zahraničné dlhy, keď včera vyhlásila 90-dňové moratórium na ich splácanie? Kirijenko i Jeľcin zhodne a tvrdo devalváciu vylučujú. Na druhej strane, včerajšie opatrenia vlády 37-ročného bývalého bankára, samozrejme, po konzultácii s prezidentom Borisom Jeľcinom, evokujú pokus o "opatrnú" sondáž, ktorá najskôr skončí tým, o čom píšu mnohé ruské noviny už dnes.
Slovo devalvácia ruského občana desí, pretože má v čerstvej pamäti otrasy z prvej polovice 90. rokov - rubeľ prišiel o tri nuly len počiatkom tohto roka. Podľa vplyvného denníka Kommersant Daily však už dnes devalvácia vyzerá ako menšie zlo. "Ešte niekoľko takýchto dní a budeme svedkami konečného kolapsu našej národnej meny," napísal denník potom, ako počas minulotýždňového "čierneho štvrtka" poklesli hodnoty akcií krytých rubľom o 15 percent. Denník tiež ironicky kritizoval Kirijenkovo tvrdenie, že ide o psychologickú, nie ekonomickú krízu: "Kirijenko má psychologickú krízu. Každý iný má finančnú." Jeľcin zase vytrvalo hovorí o "novej vlne svetovej finančnej krízy", do vleku ktorej sa ruská ekonomika dostala.
O psychológii však v súvislosti s ruskou krízou hovoria i švajčiarski bankári. Podľa prieskumu agentúry Reuters tu vládnu obavy z efektu snehovej gule, ktorý môže zasiahnuť, na ruské trhy úzko napojené, exporty strednej a východnej Európy. Hovorili o maskovanej devalvácii v Rusku, ale i o viac psychologickom, než skutočne ekonomickom dopade. "Neistota zostane v Rusku do konca roka a bude to mať psychologický dopad na Európu," povedal Reuters Daniel Rezzonico zo ženevskej banky Lombard Odier and Cie. Nejde však o stavy duše. Podľa všetkého dôjde k oslabeniu nemeckej marky (Nemecko je najväčším veriteľom Ruska). Psychologický dopad teda v tomto prípade možno vyčísliť, a nielen v ruskej ekonomike. Rusko pritom len celkom nedávno získalo významnú injekciu od Medzinárodného menového fondu, ktorý si sumou 22,6 miliardy dolárov pre Moskvu možno zarobil na vlastné finančné problémy. V piatok sa bude situáciou zaoberať krízové zasadnutie opozičnej ruskej Štátnej dumy. Niektoré nedávne antikrízové opatrenia vlády už prijala, iné, vrátane opatrení na obnovenie toku daní do štátnej pokladnice, nie. Špekuluje sa i o Jeľcinovej obľúbenej metóde, a to zmenách vo vláde. Dôvera voči Kirijenkovi je zatiaľ neotrasiteľná.
Včerajšie opatrenie ruskej vlády silno pripomína pokus o odklad nazvania vecí ich pravým menom. Jeľcinova cesta k reforme narazila na vážny neúspech a jeho dôsledky pre samotného prezidenta sú len otázkou času.