Na Slovensku si vydýchli, keď predseda vlády Vladimír Mečiar konečne podpísal novelu o prenose niektorých právomocí nezvoleného prezidenta na predsedu parlamentu. Zdalo sa už, že rozporné články ústavy udusia na Slovensku fungovanie štátu. Slováci podozrievajú Vladimíra Mečiara, že zablokovaním novely chcel zabetónovať s konečnou platnosťou svoju nadvládu. Schválením novely ostali základné zásady štátnej legitimity na Slovensku zachované. Predseda parlamentu Ivan Gašparovič je však kamarát Vladimíra Mečiara, takže ho po voľbách pravdepodobne poverí zostavením novej vlády ako prvého. Slovensko tak dostane ešte jeden šibeničný termín. No len slušný prechod do povolebného obdobia môže pozorne sledovanému Slovensku dať príležitosť zúčastniť sa na integrácii do európskych štruktúr.
Süddeutsche Zeitung, Mníchov
Na Slovensku je
príznačné zastrašovanie
So zreteľom na niektoré politické meradlá sa Európska únia rozhodla vynechať Slovensko z prvej skupiny uchádzačov o prijatie. To však predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi ani trošku neprekáža v budovaní autoritárskeho zriadenia. Pokúšal sa zabrániť účasti SDK vo voľbách. Bez ohľadu na opačné rozhodnutie Najvyššieho súdu neprestáva najviac znepokojovať ustavičné zastrašovanie, príznačné pre politické pomery na Slovensku. Vladimír Mečiar zneužíva nadmieru svojej moci bez zvyšku.
La Libre Belgique, Brusel
O päť minút dvanásť
Predseda vlády Vladimír Mečiar chcel vziať na Slovensku opozícii pôdu pod nohami. Bol by svojmu nasilnejšiemu súperovi rád znemožnil prístup k volebným urnám. Išlo mu o vylúčenie opozície, ktorá je preňho nebezpečná, doslova päť minút pred dvanástou. O demokratických voľbách by potom už nebola bývala možná reč. Znamenalo by to tiež koniec rozhovorov o prijatí Slovenska do NATO a Európskej únie.
Die Welt, Berlín
Dve polovice
dunajskej vody
Medzinárodnému súdu je už známe maďarské stanovisko vo veci Gabčíkova a Nagymarosu. Je jednoznačné a rozhodné. Vo všetkom sa však opiera o rozhodnutie haagskeho súdu. Povedané po maďarsky, netreba ani stavbu priehrady, ani hrádze pri Dunakiliti. Súd jednoznačne rozhodol, že slovenská strana odvrátila tok Dunaja bezprávne. Zároveň však vyriekol, že prehradenie rieky pri Čunove Slovensko nemusí zbúrať. Z toho vyplýva, že polovica dunajskej vody patrí v každom prípade Maďarsku. S druhou si môžu Slováci hoci aj vyrábať elektrinu, ak chcú.
Napi Magyarország, Budapešť