Smrť Američanov v školskom veku a ranej dospelosti je zo 73 percent násilná. Vyplynulo to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnilo stredisko pre zdravotnú prevenciu v americkej Atlante. Príčinou smrti mladých Američanov bývajú väčšinou autonehody, úrazy, vraždy a samovraždy. Asi pätina školákov vo veku od 12 až do 18 rokov podľa správy nosila pri sebe v poslednom období zbraň, 36 percent z nich sa v uplynulom roku pobilo a takmer 8 percent sa pokúsilo o samovraždu.
ATLANTIK PREPLÁVALI NA PLTI
Manželský pár v dôchodkovom veku, dvaja muži a traja psi vo štvrtok doplávali na amatérsky zhotovenej plti po 61-dňovej ceste cez Atlantik z kanadského Halifaxu do Írska. Miestna pobrežná hliadka označila úspešné zavŕšenie plavby za veľké šťastie. Posádka, ktorej iba jediný člen bol námorníkom, postavila plť z materiálu, ktorý našla na plážach pri New Yorku, ktoré sú plné rôzneho odpadu. Svedok, ktorý videl plavidlo pri írskych brehoch, popísal plť ako "dve plachty zasadené na záhradný prístrešok". Cestujúci označili cestu za "radostnú" a za "životné dobrodružstvo". Pobrežná hliadka ju však nazvala skôr veľmi nebezpečnou s tým, že odvážlivci mali šťastie, pretože im počasie, ktoré je v Atlantiku veľmi vrtkavé, mimoriadne žičilo.
ŠKANDINÁVSKA LETNÁ DEPRESIA
Mizerné leto, ktoré tohto roku postihlo Škandináviu, u ľudí vyvoláva sezónnu dezorientáciu, typickú pre zimné mesiace. Zhodli sa na tom škandinávski psychológovia z Dánskej národnej nemocnice v Kodani. Experti z psychologického oddelenia zistili, že nepodarené letné počasie zapríčiňuje u ľudí všeobecné výkyvy v nálade, únavu a nedostatok energie. Je to tak preto, že slnečné žiarenie ovplyvňuje množstvo serotonínu v ľudskom mozgu. V zlom počasí veľmi málo ľudí dokáže vyprodukovať dostatočné množstvo tejto látky, čo sa odzrkadľuje práve v náladovosti, vyčerpanosti, a dokonca v depresiách. S názorom dánskych výskumníkov súhlasí aj švédsky psychiater Bengt Kjellmann, ktorý tiež tvrdí, že nedostatok slnka vlastne spôsobuje typicky zimnú depresiu, pri ktorej ľudia veľa spia, priberajú na váhe a strácajú chuť do života.
RÁDIO PROTI KOMÁROM
Na originálny spôsob zneškodňovania komárov prišli podľa posledného čísla časopisu TV Hören und Sehen zvukoví technici súkromnej rozhlasovej stanice Rádio Salü v spolkovej krajine Sársko. Keď v štúdiu zapájali nový počítač, všimli si, že pri frekvencii procesora v rozpätí 16 a 22 kiloherzov začali padať komáre mŕtve na zem. Od tohto dňa vysiela stanica v signáli pre ľudské ucho nepočuteľný protikomárí zvuk, ktorý však zaručene zlikviduje malých dotieravcov v blízkosti rádia. Stanica na svojej internetovej stránke ubezpečuje, že smrtiace účinky zvuku vyskúšalo množstvo poslucháčov s kladným výsledkom. Zvuk pôsobí nielen na komáre, ale aj na muchy a osy. Dá sa stiahnuť z adresy http://www.salue.de.
BÁSNICI
V SLUŽBÁCH MHD
Pätnásť básnikov dostalo bizarnú ponuku, ktorá má v Kolumbii pomôcť zastaviť dopravné zápchy. Kolumbijčania dochádzajúci do práce budú musieť podľa nových zákonov zanechať svoje autá počas týždňa doma a ísť do práce mestskou hromadnou dopravou. Tieto nové zákony vstúpia do platnosti v septembri tohto roku. A tu prichádzajú na rad básnici, ktorí budú mať za úlohu recitovať v autobusoch a vlakoch upokojujúce verše, aby utíšili očakávanú zlú náladu cestujúcich.