ou bol príbeh neznámej ženy menom Rose, ktorej tragický osud bol až príliš "fotogenický" na to, aby po ňom masmédiá, tápajúce uprostred uhorkovej sezóny, jednoducho neskočili. Po tom, čo izraelskí záchranári objavili Rose mŕtvu, zhasla však aj táto "sviečka vo vetre", ako ju medzičasom pomenovala kenská tlač. Nairobský denník The Nation uverejnil vo štvrtok zoznam 215 obetí útoku, ktorých telá sa nachádzajú v mestských márniciach. 59 z nich je uvedených iba pod číslom, s poznámkou "unknown", teda neznámy. Neznáme obete vojny, o ktorej existencii mnohí nemali ani tušenia. Skúste zalistovať v posledných výtlačkoch novín - o ich osude takmer ani čiarky. To isté platí pre televízne zábery či rozhlasové reportáže. Český prezident Havel odsúdil páchateľov útokov v sústrastnom telegrame Billovi Clintonovi už deň po jeho uskutočnení. Na to, že treba vyjadriť sústrasť aj vládam Kene a Tanzánie, si však spomenul až o štyri dni neskôr. Iba skutočný cynik by pritom mohol Havla obviňovať z cynizmu. A to je len jeden príklad za všetky - zvolený preto, že bol pri mlčaní Bratislavy jednoducho najbližšie poruke.
Až niekoľko dní po tragédii boli USA pod tlakom rastúcej kritiky nútené zriadiť fond na pomoc jej obetiam. Kenská strana odhaduje škody na takmer pol miliardy dolárov a vo štvrtok odzneli v nairobskom parlamente aj slová o tom, že "USA síce nemajú žiadnu právnu povinnosť pomôcť, je to však ich morálnym záväzkom". "Či sa vám to páči alebo nie, mnoho ľudí je nespokojných s tým, ako sa počas tragédie správali Američania voči miestnej populácii," napísal v jednom zo svojich úvodníkov, nazvanom "Škaredá tvár Američanov" East African Standard v súvislosti s ostrou kritikou voči spôsobu, akým sa vykonávali už samotné záchranné práce. V pondelok sa objavili v nairobských uliciach študenti, ktorí obviňovali americké jednotky za to, že nevpustili domácich záchranárov na miesto nešťastia v snahe zaistiť stopy po páchateľoch, pričom v prvých chvíľach zachraňovali najmä svojich - teda bielych. Na dokreslenie uvádza agentúra Reuters fakt, že jeden z čiernych Američanov bol nájdený až po troch dňoch na kope mŕtvych tiel Afričanov v mestskej márnici.
Napísať jednoducho, že všetci Američania sú rasisti a myslia iba na seba, by bolo tým najjednoduchším a najefektnejším, čo sa dá v danej chvíli urobiť. Ibaže, podobný "malý rasista" drieme takmer v každom jednom z nás. Vedenie izraelských záchranárov priznalo, že obrazy z Nairobi v nich zanechali hlbokú traumu, a preto ešte pred návratom domov chcú ísť na niekoľkodňové safari, aby jednoducho - zabudli. 28-ročnej Jane Ngaragariovej, ktorú výbuch v Nairobi čiastočne oslepil, však už žiadne safari nepomôže. "Nemáme prsty v žiadnom konflikte, tak prečo si vybrali práve nás?" pýta sa Jane a jej otázka rezonuje dnes v mysliach miliónov Keňanov.