WASHINGTON - Uplynulý júl bol podľa amerických klimatológov celosvetovo najhorúcejším mesiacom od začiatku komplexných meraní pred 118 rokmi. Ako v pondelok povedal vo Washingtone viceprezident Al Gore, potvrdzuje to tézu o nebezpečnom trende globálneho otepľovania ovzdušia. Viceprezident sa odvolal na najnovšie údaje amerického Národného ústavu pre výskum podnebia NOAA. Podľa nich priemerná teplota na planéte bola minulý mesiac 16,5 stupňa Celzia. Je to o 0,7 stupňa
viac ako dlhoročný júlový priemer a o 0,25 stupňa viac ako minuloročný rekord.
ČÍNA
Sedem miliónov obyvateľov stredočínskeho mesta Wu-chan si v pondelok vydýchlo, keď po štvrtej povodňovej vlne na rieke Jang-c`-ťiang, ktorá si už niekoľko týždňov udržiava povodňovú aktivitu, 286 km hrádzí chrániacich mesto pred záplavami odolalo náporu vodného živla. Hladina rieky kulminovala v rekordnej výške 29,39 metra, čo je podľa denníka China Daily druhá najvyššia hladina za posledných 133 rokov. Desiatky tisícok vojakov a dobrovoľníkov neustále vrecami piesku plátajú trhliny na jedinej ochrane mesta pred prírodným živlom.
FRANCÚZSKO
K európskym krajinám, ktorých obyvatelia sú začiatkom augusta ťažko skúšaní horúčavami, patrí aj Francúzsko. Cez víkend sa v Paríži nameralo rekordných 36 stupňov Celzia a v iných mestách to bolo až okolo štyridsiatky. Horúčavy sprevádza nebezpečná koncentrácia smogu, ktorá si vyžiadala mimoriadne opatrenia. Úrady postihnutých miest vyzvali občanov, aby sa vzdali jazdy autom a dali prednosť MHD.
Vinári v oblasti Bordeaux si naopak ostré slnečné lúče nemôžu vynachváliť. Najlepšie ročníky vín z Bordeaux sa vždy zrodili z horúceho a
slnečného augusta.
ČESKÁ REPUBLIKA
Hneď niekoľko teplotných rekordov padlo včera v metropole Českej republiky. Meteorológovia v Prahe-Libuši namerali 34 stupňov Celzia, čo je o jeden a pol stupňa viac ako dosiaľ najvyššia teplota z roku 1975. V Klementíne v centre Prahy, kde teplotu vzduchu merajú už takmer dvesto rokov, bolo dnes ešte teplejšie - 34,3 stupňa Celzia, čím bol prekonaný 196 rokov starý teplotný rekord z leta roku 1802. Rekordné horúčavy si vyžiadali prudký nárast stavov dehydratácie a nevoľností najmä u starších občanov.