Zbytočné a zaťažujúce v akváriu sú rybičky, ale teraz to pôjde aj bez nich. Podľa najnovšieho vydania nemeckého časopisu Der Spiegel uviedla japonská elektronická firma NEC na trh akváriovú obrazovku nazvanú Sakana Hakkei Junior. Plávajú v nej nádherné rybičky, ktoré nič nejedia, nešpinia a nikdy nezomrú. Pohyb v akváriu je dielom počítača, iba voda je pravá, pretože pred obrazovkou je namontovaná plochá nádrž. Komu sa zunuje dianie v akváriu, môže si kúpiť program s inými rybičkami. Toto akvárium by malo stáť asi 6000 mariek.
SEBADôVERE
UČILA NAHÁ
Istá švédska učiteľka vyhrala súdny spor po tom, čo podala žalobu na svojho zamestnávateľa za neoprávnené prepustenie zo zamestnania. Jeho dôvodom bol fakt, že sa triedu nezamestnaných žien, ktoré učila na vzdelávacom kolégiu pre dospelých v Kristinehamne, rozhodla vyučovať nahá. Obhajobu učiteľky, ktorá sa ,,snažila iba posilniť sebadôveru svojich žiačok", súd nakoniec uznal, pretože aj napriek - dosť extrémistickému poňatiu - nevidel dôvod, prečo by ju za to mali vyhodiť zo zamestnania. Netolerantnému zamestnávateľovi uložil zaplatiť náhradu škody, ktorú svojej aktívnej zamestnankyni spôsobil, vo výške 150000 švédskych korún.
SPOVEDAJÚ SA AJ
Z DOPRAVNÝCH PRIESTUPKOV
Poľskí katolíci by sa mali svojmu kňazovi spovedať aj z porušovania dopravných predpisov. Kto ich totiž porušuje, hreší, pretože potenciálne porušuje piate prikázanie ("Nezabiješ"), ako vo svojom pastierskom liste varoval arcibiskup Edmund Piszcz z Olsztynu v severovýchodnom Poľsku. Rovnako na vodičov apeloval aj vo veci prípadného šoférovania pod vplyvom alkoholu. "Len pokojná, opatrná jazda zaručuje, že bezpečne a šťastne dospejete k cieľu," nabádal arcibiskup svoje ovečky. Slová duchovného pastiera sú, ako pripomína agentúra DPA, v Poľsku skutočne aktuálne. V roku 1997 zomrelo na poľských dialniciach 7311 ľudí, čo je o 16 percent viac ako v roku predchádzajúcom.
CHCE MAŤ DOMA ALHAMBRU
Syn saudskoarabského kráľa, princ Abdal Azíz bin Fahd, chce mať celým svetom obdivovaný palác Alhambra, nachádzajúci sa v španielskej Granade, doma... Posledná bašta Arabov na Pyrenejskom polostrove, jedna z najskvelejších architektonických pamiatok islamského sveta, ktorú Arabovia museli opustiť v roku 1492, za to iste stojí. Ako z Madridu píše francúzsky denník Le Monde, s povolením španielskych úradov, ktoré sú však vraj v tomto ohľade veľmi skúpe na informácie, už v Alhambre pracuje tím architektov, fotografov a kresliarov, ktorý zhotovuje príslušnú dokumentáciu.