Spýtajte sa Bruca Macdonalda na ruskú ekonomickú krízu a on sa zasmeje: "Aká ekonomická kríza?". Pre Lennarta Dahlgrena znejú znepokojujúce správy ako hudba. Vyplaší totiž vraj jeho konkurentov, píše agentúra Reuters. Macdonald je obchodným riaditeľom súkromnej venezuelskej firmy Rosinter, ktorá má v Rusku 32 reštaurácií a plánuje do konca roku otvorenie siedmich ďalších. Dahlgren je zase predstaviteľom švédskej firmy Ikea, ktorá v októbri budúceho roku plánuje otvorenie prvého zo svojich niekoľkých obchodných domov v Moskve. "Pre aktivity v Rusku sme sa rozhodli minulý rok na jeseň a to, čo sa od tej doby stalo, teda kríza a všetko ostatné, sa nás ani trochu nedotklo," tvrdí. Ruské finančné a ekonomické ťažkosti prinútili mnohých cudzích investorov v Rusku k odchodu. Ďalší však sú odhodlaní usilovať o trh v Rusku, kde 150 miliónov ľudí potrebuje kvalitný tovar za rozumné ceny. Turecká spoločnosť Migros otvorila minulý rok v decembri v Moskve hypermarket v hodnote 34 miliónov dolárov a ďalší je pred dokončením. Dánske vydavateľstvo časopisu Playboy a Cosmopolitan začalo minulý rok v decembri vydávať dva ďalšie tituly. Paul Heth, americký podnikateľ, ktorý otvoril v roku 1996 v Moskve kino, tvrdí, že jeho spoločnosť chce investovať ďalších 110 miliónov dolárov v budúcich piatich rokoch. Burzové správy nepredstavujú celkový obraz ruského trhu. Obchodovanie na burze znamená iba časť ruskej ekonomickej aktivity. Podľa analytikov sú väčšinou úspešné malé, či stredné súkromné podniky.
"Začali sme tu podnikať, keď sa ceny menili každý týždeň a inflácia dosahovala niekoľko stoviek percent. Dnes sa veľa vecí zlepšilo, vďaka našej schopnosti to prekonať," uvádza Macdonald. "Keby som bol investorom v New Yorku a dostával informácie, ktoré tam ľudia dostávajú, potom by som sa tu možno zdráhal investovať. Keď ste však tu a máte už určité skúsenosti, nie je to také nešťastie," súdi Macdonald.
Za menej ako desať rokov Rusko zažilo kolaps impéria, tanky v uliciach pri dvoch pokusoch o prevrat, vojnu v Čečensku. Napriek tomu však rubeľ ostáva stabilný. Prezident Boris Jeľcin je nepopulárny, jeho zdravie slabé a správanie z času na čas nevyrovnané. Jeho spojenie s reformátormi však nebolo nikdy pevnejšie a jeho ekonomický tím vedený 36-ročným premiérom Sergejom Kirijenkom si pomaly získava ocenenie. Kríza však nie je iluzórna. Ceny ropy padajú, chaotické a neúčinné vyberanie daní a prehlbujúca sa korupcia pohlcuje toľko peňazí, že vládne i súkromné podniky nemajú na vzájomné zaplatenie účtov.
"Naši zákazníci sú z triedy, ktorá ešte pred piatimi rokmi neexistovala," uvádza Macdonald. Väčšinou ide o ruských úradnikov, ktorí zvyčajne zarábajú okolo 1500 dolárov mesačne. "Domnievame sa, že je stále väčší záujem o dom, chatu, o pekné zariadenie," hovorí Dahlgren. "Keď chcete dlhodobo investovať, potom to, čo príde v krátkodobej kríze, je vlastne pozitívne."
Autor: ČTK/Reuters