ujú "ostrov krásy" na boj za nezávislosť.
Pripomeňme, že C. Eignac bol v korzickom meste Ajacciu zavraždený mafiánskym spôsobom priamo na ulici, keď začiatkom februára bez policajnej ochrany sprevádzal svoju ženu do divadla. Francúzske noviny pravidelne informujú o "padaní hláv" nielen v štátnej administratíve, ale aj v tunajších pobočkách súkromných bánk. Na Korzike už bol vymenovaný nový šéf kriminálnej polície a s ním boli vymenení prakticky všetci šéfovia korzických policajných zložiek. Korzika má navyše aj nového generálneho prokurátora a o svoju "hlavu", teda o rektora, prišla aj miestna univerzita, dokonca aj vedenie mestskej nemocnice dostalo nového šéfa. V tejto atmosfére, kde sa policajné zásielky-doručenky nevyhýbajú ani tunajším politickým veličinám, vo chvíli, keď vyšetrovanie prefektovej vraždy priviedlo do väzenskej vyšetrovacej väzby dokonca aj niekoľkých mocných politikov z Korziky, prišla aj prvá "politická odpoveď" tunajších nacionalistov, znova namierená proti Francúzsku.
Generálny tajomník korzickej nacionalistickej organizácie "A Cuncolta Indipendentista" Charles Pietri dokonca v nedeľu, na medzinárodnom stretnutí nacionalistov, kde nechýbali ani Bretónci, Baskovia a nacionalisti z francúzskeho Savojska, verejne vyhlásil, že "nezávislosť" Korziky je pre Korzičanov jediná alternatíva do budúcnosti. "My však nechceme čakať, chceme si ju priamo vybojovať!" Ide o ostré slová, ktoré určite neušli ani francúzskym vyšetrujúcim sudcom. Momentálne síce nie je najväčším protivníkom nacionalistov na Korzike francúzska kriminálna polícia, ale samotní Korzičania, pretože drvivá väčšina z nich je proti nezávislosti ostrova a vyslovuje sa za zachovanie jednoty s Francúzskom. Komentáre súčasnej francúzskej tlače však pripomínajú, že ak policajné a súdne vyšetrovanie atentátu na prefekta nepokročí, môžu sa nacionalisti opäť dostať k slovu.
Americký prezident Bill Clinton sa rovnako ako pred ním Francúzsko zaviazal, že vražedné atentáty proti veľvyslanectvám Spojených štátov v Nairobi a Dar es Salaame nezostanú bez vypátrania vinníkov a bez zaslúženého trestu. Dobrý úmysel však nestačí - pokiaľ sa západným demokraciám (na prvom mieste Spojeným štátom americkým), nepodarí usvedčiť vrahov, nech už ide o islamistov alebo o nacionalistov všetkých odtieňov, znova by mohli dostať slovo extrémy.
Autor: ADOLF BAŠTA, Paríž (Autor je stálym spolupracovníkom SME)