Poslanec A. Poliak opustil poslanecký klub ZRS začiatkom februára tohto roku po tom, ako jeho poslaneckí kolegovia odmietli v pléne parlamentu rešpektovať rozhodnutie Ústavného súdu v kauzách Spišák a Gaulieder. Poliak tiež priznal, že ďalším motívom jeho rozhodnutia bola celková politika ZRS. V súčasnosti nekandiduje do parlamentu za žiadny politický subjekt napriek tomu, že vraj dostal viacero ponúk, ktoré však bližšie nechcel nešpecifikovať.
m Mienite sa ďalej politicky angažovať?
"Prečo nie, ale nebude to tak ako doteraz, v poslaneckej lavici."
m Na konci volebného obdobia sa rozpadol poslanecký klub ZRS. Čomu to pripisujete?
"Pripisujem to nesystémovej a nekoncepčnej práci v strane a tiež v poslaneckom klube."
m Považujete za chybu, že ZRS prijalo vládnu spoluzodpovednosť a následne mu boli vyčítané viaceré chyby, ktorých sa dopustilo počas uplynulého obdobia?
"Nie. Osobne som pokladal rozhodnutie o vstupe do vládnej koalície za správne a za správne to pokladám aj dnes. Mrzí ma však, že sa nerealizovali základné programové vyhlásenia ZRS, s ktorými išlo do volieb, a nie byť iba chudobným príbuzným v rámci vládnej koalície a byť iba prisluhovačom všetkého, čo navrhlo vládne hnutie."
m Podpredseda ZRS Š. Gavorník reprezentoval na poste šéfa FNM nielen ZRS, ale aj netransparentnú privatizáciu. Považujete za správne, že ZRS obsadilo tento post?
"Pán prezident Prezídia FNM mal vo fáze, keď niektoré veci presahovali rámec únosnosti a zákona, povedať - ďakujem pekne, z funkcie odstupujem, nebudem sa podieľať na takejto privatizácii. Žiaľbohu to neurobil. Asi mu bolo dobre na tom poste, vydržal až do konca volebného obdobia, čo považujem za chybu."
m Prečo Ján Ľupták neinicioval odchod Š. Gavorníka z funkcie?
"Podľa mňa je namočený jeden aj druhý. Keby bol dal odvolať prezidenta Prezídia FNM, asi by sa boli ľudia dozvedeli aj o iných aktivitách pána Ľuptáka. Má aj on maslo na hlave."