BRUSEL, PRIŠTINA (ČTK, TASR) - NATO bude vojensky pripravené na zásah v juhosrbskej provincii Kosovo na budúci týždeň. Akákoľvek vojenská akcia však musí mať právnu bázu v súlade s medzinárodným právom. Uviedol to včera v Bruseli po skončení zasadania Rady NATO nemenovaný diplomatický zdroj. Intervencia síl NATO by v prvej etape mala formu limitovaných leteckých úderov v Srbsku, čo má byť posledné varovanie pre prezidenta Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) Slobodana Miloševiča. Potom, ak by to bolo potrebné, nasledovala by rozsiahlejšia operácia za účasti asi sto lietadiel. Sme pripravení zasiahnuť, ale nie sme žiadni šerifovia, vyhlásil zdroj. Na včerajšom zasadaní Rady NATO prediskutovali napr. aj možnosť pozemnej operácie v Kosove.
Politický vodca kosovských Albáncov Ibrahim Rugova včera znovu požiadal o medzinárodnú intervenciu v Kosove. Najlepším riešením pre Kosovo by podľa Rugovu bola nezávislosť a neutralita. V prechodnom období by Kosovo mohlo byť protektorátom pod správou medzinárodného spoločenstva. Na adresu plánov NATO o eventuálnom vojenskom zásahu prezident neuznanej Republiky Kosovo povedal: „Vítame každú intervenciu, ktorej cieľom je zastaviť srbskú vojnovú mašinériu.“ Na rokovania so zástupcami kosovských Albáncov pricestovali včera do Prištiny americký vyjednávač, veľvyslanec USA v Macedónsku Christopher Hill a zvláštny vyslanec Ruskej federácie, námestník ministra zahraničných vecí Nikolaj Afanasjevskij. Ruský predstaviteľ, ktorý sa v minulých dňoch stretol v Belehrade s Miloševičom, sa včera v Prištine stretol so srbskými predstaviteľmi: prefektom Kosova Veljkom Odalovičom a vládnym koordinátorom pre Kosovo Andrejom Milosavljevičom. Americký predstaviteľ sa tejto schôdzky nezúčastnil, s Afanasjevským sa pritom stretol zvlášť.
Svetový program výživy (WFP) pošle do Kosova prvé zásielky potravín pre viac než 50 000 etnických Albáncov, ktorí sa ukrývajú v horách na kosovsko-albánskej hranici od júna tohto roku. Dnes vyrazí do Prištiny a Djakovice na severozápade provincie konvoj s dvoma kamiónmi potravín, ako aj s predstaviteľmi WFP, Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) a ďalších pomocných skupín. Kamióny smerujúce do tejto oblasti povezú minimálne 8000 denných dávok sušienok a trvanlivého pečiva s vysokým obsahom bielkovín a ďalšie potraviny. WFP odhaduje, že v lesoch západne od Djakovice sa ukrýva až okolo 55 000 ľudí, najmä žien a detí, ktorí zostali bez prístrešia.