Ekonomický expert SNS I. Prno včera v súvislosti s navyšovaním imania v Slovenskej poisťovni (SP), ktoré znamená jej privatizáciu v prospech VSŽ, vyhlásil, že pre malú krajinu je nebezpečné, keď je ovládaná jedným podnikom. Podľa Anny Malíkovej zástupca FNM nezastupoval pri hlasovaní o navŕšení základného imania SP štát, ale VSŽ a ako uviedla vzniká tak „nebezpečný monopol VSŽ, alebo hocikoho, kto sa za tým skrýva.“
Ako hodnotíte politickú zodpovednosť SNS za to, že práve skupina okolo A. Rezeša mohla získať toľko majetku, koľko ovláda?
„Rozhodovanie nebolo na nás, aby sme mohli tieto veci ovplyvniť.“
Prečo ste už v roku 1996, v čase koaličnej krízy nezabránili - napríklad vystúpením z koalície alebo stanovením si istých podmienok - procesom v SP, ktoré sa dnes dovršujú?
„Obvinenia voči SNS nie sú opodstatnené. Tažko si klásť podmienky, keď máme 5,4 percenta. Pri zvažovaní, či vystúpiť z koalície alebo nevystúpiť, sa SNS priklonila k názoru, že tí, ktorí by zbierali moc na uliciach - by neboli pre Slovensko to pravé.“
Stačilo, aby SNS vystúpila z koalície a občania by mohli získať napríklad v kupónovej privatizácii omnoho viac majetku, ako za dlhopisy, ktoré im štát aj tak nevypláca. Takto sa k majetku dostali záujmové skupiny Alexandra Rezeša či Vladimíra Lexu. Ako teda hodnotíte vlastnú politickú zodpovednosť za to, že občania nemali možnosť zúčastniť sa na privatizácii?
„To sú vaše hypotézy. Ja som sa podieľala na kupónovej privatizácii ako mnohí iní občania, ktorí boli doslova ošmeknutí rozličnými fondami. Keby sa robili štatistiky, sú na to rozličné názory. Privatizácia formou dlhopisov bola na to, aby každý mal relatívne väčšiu možnosť, ako v tej predchádzajúcej forme.“
V roku 1996 mohla SNS rozhodnúť o tom, že by sa zmenili orgány FNM…
„To je váš názor. Náš reálny pohľad je, že sa to ovplyvniť nedalo.“
PETER TÓTH