y, ktoré im iracké úrady kládli do cesty. Mali zakázaný prístup do akýchkoľvek nových objektov, v ktorých ešte prehliadku nerobili, a pokračovať mohli len v monitorovaní dosiaľ preskúmaných objektov. Zároveň im neumožnili diskutovať s irackými predstaviteľmi.
Bagdad včera poprel správy svetových agentúr, podľa ktorých neumožnil zbrojným inšpektorom OSN pokračovať v práci. Irak v stredu oznámil, že úplne prerušuje všetku spoluprácu s UNSCOM a Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), iracký prezident Saddám Husajn však „na znamenie dobrej vôle“ povolil inšpekčným tímom pokračovať v činnosti pod podmienkou rešpektovania irackej suverenity. UNSCOM vyšetruje možné skladiská zakázaných zbraní zhromadného ničenia a súčasne preveruje priemyselné a vojenské zariadenia schopné ich vyrábať. Včera ráno jej členovia odcestovali na pravidelnú inšpekciu bez akýchkoľvek problémov.
Pokračovanie spolupáce s inšpekčným tímom podmienil Bagdad preložením jeho sídla z New Yorku do Ženevy alebo Viedne a zmenením jeho vedenia. Na základe správy UNSCOM bude BR OSN rozhodovať o zrušení irackých sankcií, podmienených likvidáciou zbraní hromadného ničenia. Bagdad tvrdí, že túto podmienku už splnil. Podľa neho UNSCOM túto skutočnosť odmieta uznať kvôli USA, ktoré chcú za každú cenu embargo predlžovať.
Šéf UNSCOM Richard Butler, ktorý v pondelok predčasne odcestoval z Bagdadu po tom, čo Irak odmietol jeho plán predĺženia misie na ďalší mesiac, informoval generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana o rokovaniach v Bagdade. Annan označil iracké rozhodnutie zmraziť spoluprácu s inšpektormi, ktoré nasledovalo po Butlerovom odchode, za „porušenie dohôd a rezolúcií OSN“. Aj Británia a Francúzsko dnes apelovali na Irak, aby svoju hrozbu nevyplnil, pretože by to malo za následok minimalizovanie šancí na zrušenie embarga .