Vaši albánski krajania v Kosove zvolali v Prištine svoj parlament, ktorý sa rozhodol uznať Kosovskú oslobodzovaciu armádu (UCK). S akým cieľom?
„Je to už 6 rokov, čo sme nezvolali náš parlament. V Kosove sa teraz s UCK objavila nová realita. Snažíme sa o konsenzus medzi stranami, aby sa posilnili naše hlasy v budúcich rokovaniach so Srbmi. Poznám však aj ťažkosti, ktoré nás očakávajú.“
Stále ste stúpencom mierového riešenia kosovskej otázky?
„Cesta je veľmi úzka. Je však v záujme Albáncov pokračovať v tomto smere. Nesmieme však byť naivní. Vojenské riešenie totiž získava čoraz viac stúpencov. Optimizmus vo mne nevzbudzuje ani neochota Srbov vážne rokovať, ani západná pasivita.“
Máte kontakty s UCK?
„Moja vláda sa snaží s UCK diskutovať. UCK už totiž zastáva významnú rolu a treba prejaviť realizmus. Otázka Kosova sa zmenila z politickej na vojenskú. Chceme UCK ponúknuť oficiálny štatút a snažíme sa dohodnúť.“
Podporujete UCK finančne?
„Po prívale utečencov, ktorý nasledoval po masakrách v Drenici, sme nazbierali peniaze na pokrytie sociálnych potrieb. Moja vláda však ešte nenakupuje zbrane. Je však pravdepodobné, že niekto nakupuje pušky a zasiela ich na miesto určenia.“
Bude ešte Ibrahim Rugova hrať nejakú rolu alebo odíde zo scény?
„Na to je ťažko odpovedať. Je isté, že Rugova stráca svoju legitimitu a vierohodnosť. Je to výsledok politiky, ktorá viedla do slepej uličky. Nastala hodina zmien.“
Dôverujete mu ešte?
„Z ústavného hľadiska je moja vláda Rugovovou vládou. Osobne však pociťujem skutočný skepticizmus, čo sa týka jeho schopnosti presvedčiť národ, aby kládol pokojný odpor.“
UCK vyzýva k zjednoteniu všetkých Albáncov, ktorí sú v súčasnosti rozdelení do troch štátov. A vy?
„My túto výzvu veľmi jasne odsudzujeme. Každému Albáncovi je drahý ideál zjednotenia. V dnešnom kontexte by to však bolo výbušné.“
Poliak Bronislaw Geremek zhrnul zmätok Západu slovami: „Autonómia je neprijateľná pre Albáncov, nezávislosť je neprijateľná pre Srbov.“
„Sebaurčenie je naším legitímnym právom. Je to podmienka stability v tejto oblasti. Proces nezávislosti je nezvratný. Problém je v tom, ako k nej dospieť mierovou cestou. Západné spoločenstvo je za autonómiu, to je však prekonané. Žiadny Albánec si už nedokáže predstaviť, že by žil pod srbskou vládou.“
Aj keď je tu riziko, že sa západné stanovisko priblíži viac k Belehradu ako k vám?
„Pokiaľ sa západné spoločenstvo zblíži s Belehradom, nenastane mier. Nikto nám nemôže vnútiť niečo silou. Nikdy sa nevzdáme svojho legitímneho práva sami rozhodovať o svojej budúcnosti.“ (ČTK)