erkou zahraničia Z. Kramplovou, so štátnym tajomníkom J. Šestákom a predsedom zahraničného výboru NR SR D. Slobodníkom.
Neprehĺbi rakúska iniciatíva - začať na jeseň priame rokovania s prvou skupinou krajín (Poľsko, Česko, Maďarsko, Estónsko a Slovinsko) - priepasť medzi prvou a druhou skupinou kandidátov na vstup do EÚ?
„Hovorili sme aj o tomto aspekte a chcem povedať, že Rakúsko si v žiadnom prípade nemyslí, že by tento postup prehĺbil priepasť medzi oboma skupinami, pretože tie otázky, o ktorých sa má na jeseň začať intenzívnejšie rokovať, sú otázky, ktoré sa už v rámci tzv. screeningového procesu 5 plus 1 (teda Poľsko, Maďarsko, Česko, Estónsko, Slovinsko plus Cyprus - pozn. red.) ukončili. Sú to otázky menšieho politického významu. Ťažšie otázky ešte neprebehli screeningom (porovnávaním legislatívy), takže tento proces bude súčasne pokračovať. Myslíme si, že obyvatelia týchto krajín majú tiež svoje očakávania a túžby, presne tak ako obyvatelia vašej krajiny, a aj oni chcú vidieť, že sa deje niečo konkrétne. Zaručujeme, že možnosť vstupu je otvorená a jednotlivé postupy hodnotenia umožnia krajinám presun z jednej skupiny do druhej.“
Ako hodnotí Rakúsko ako predsedajúca krajina EÚ skutočnosť, že necelé dva mesiace pred parlamentnými voľbami slovenská vláda ešte nepozvala pozorovateľov OBSE?
„Aj o tejto otázke sme hovorili. Z hľadiska predsedajúcej krajiny EÚ som vyjadrila názor, že by bolo žiaduce, aby slovenská vláda čoskoro poslala pozývací list pre pozorovateľov OBSE, čo by len potvrdilo, že voľby na Slovensku budú spravodlivé, slobodné, prebiehajúce náležitým spôsobom. Táto skutočnosť sa potom samozrejme odrazí aj v správe o dosiahnutom pokroku Slovenska ako kandidáta na vstup do EÚ.“
MIRIAM MRÍZOVÁ
(Pozri EÚ odporúča… na 2. strane)