Rubriky s názvom Nehnuteľnosť sa v inzertných časopisoch zapĺňajú stále viac a viac. Často sa však stáva, že medzi oznamy sa dostanú aj také, v ktorých síce občania deklarujú záujem o kúpu alebo predaj, avšak podmienkou je, že sa obchodná transakcia neuskutoční cez realitnú kanceláriu. Najčastejším dôvodom je snaha ušetriť na poplatkoch. Realitné kancelárie (RK) si totiž účtujú približne jeden až päťpercentnú províziu, ktorá je vlastne zhodnotením ich služieb. Hoci na výške provízie sa klient a RK môžu dohodnúť, v konečnom dôsledku bude závisieť od kúpnej ceny nehnuteľnosti. Čím je nižšia cena, tým vyššie je percento, ktoré si RK účtuje. Práca je totiž rovnaká a od hodnoty nehnuteľnosti nezávisí.
Kúpa alebo predaj nehnuteľnosti vyžaduje celý rad právnych úkonov. Svoje náležitosti musí mať nielen kúpno-predajná zmluva, ale aj návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností a pre daňové účely je potrebný aj znalecký posudok. Nie každý občan je dostatočne právne zdatný na to, aby si všetko vedel zabezpečiť sám. RK bývajú zárukou, že všetko sa uskutoční tak, ako by malo, a minimalizujú sa riziká možných podvodov. Ak sa občan obáva, že nebude mať prehľad o celom postupe vybavovania, môže predsa ako klient požiadať o podrobnú informáciu pri každom úkone. Na druhej strane aj RK je zainteresovaná na tom, aby sa všetky informácie dostali ku klientovi.
Napríklad, ak RK zastupuje občana predávajúceho napr. dom, v svojom záujme musí dbať o to, aby bol potenciálny kupec podrobne oboznámený o stave predávanej nehnuteľnosti. Iba tak sa totiž môžu vyhnúť prípadnému odstúpeniu od zmluvy zo strany kupca, ktoré mu do 6 mesiacov odo dňa kúpy nehnuteľnosti s chybou. (mil)