Neprivatizácia rodinného striebra

Kľúčovým argumentom, uvádzaným pri diskusiách o neprivatizovaní energetických monopolov, bývajú dva zásadné body: Snaha udržať zisk generovaný v týchto podnikoch v rukách štátu a snaha o udržanie relatívne nízkej úrovne cien. Ak začneme odzadu, nemôžeme .

Kľúčovým argumentom, uvádzaným pri diskusiách o neprivatizovaní energetických monopolov, bývajú dva zásadné body: Snaha udržať zisk generovaný v týchto podnikoch v rukách štátu a snaha o udržanie relatívne nízkej úrovne cien. Ak začneme odzadu, nemôžeme než konštatovať, že postupnej liberalizácii cien sa monopoly neubránia bez ohľadu na to, či je ich vlastníkom štát alebo nie. Ako vzorový model si môžeme vybrať napríklad Slovenské elektrárne.

Slovenské elektrárne, a. s. Bratislava, dosiahli v minulom roku zisk po zdanení 975,972 mil. Sk. V porovnaní s rokom 1996, keď čistý zisk predstavoval hodnotu 2,811 mld Sk to znamená pokles o 65 %. V roku 1995 spoločnosť dosiahla zisk takmer 4,37 mld. Hlavnou príčinou tohto poklesu výkonnosti je pritom práve výrazné zaostávanie rastu cien predávanej energie za rastom výrobných nákladov. Aj keď môže opticky pôsobiť zisk takmer 1 mld Sk uspokojujúco, rozhodne nie je dostatočný s ohľadom na celkový objem aktív, ktoré musia elektrárne udržiavať (bilančná suma dosahuje viac ako 115 mld Sk). Podľa predstaviteľov elektrární potrebujú tieto k zabezpečeniu potrebných investícií ročný zisk vo výške 6 mld Sk. Je zrejmé, že ani štát ako vlastník nedokáže z už strednodobého pohľadu odolávať tlaku na zvyšovanie cien, pokiaľ sa nerozhodne každoročne dotovať cenu energie potrebnými miliardami. Okrem toho si treba uvedomiť, že nedostatok vlastných zdrojov zaťažuje elektrárne novými úvermi, ktorých splácanie bude opäť možné iba zo zarobených peňazí. Nikto z tých, čo teraz hovoria o neprivatizácii elektrární, ani náznakom nenaznačil, ako ináč než liberalizáciou cien by chcel zabezpečiť ich životaschopnosť. Hovoriť o neliberalizovaní cien je krajná nezodpovednosť, pretože štát na neliberalizáciu jednoducho nemá a zdá sa že ani mať nebude.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Druhým či vlastne prvým problémom je udržanie zisku monopolov v rukách štátu. Absurdnosť tejto predstavy dobre dokumentuje opäť horeuvedený príklad elektrární. Pokiaľ za minulý rok vykázali elektrárne zisk necelú miliardu korún, znamená to, že do štátneho rozpočtu odviedli na daniach cca 0,6 mld Sk. Možnosť reálneho disponovania štátu s čistým ziskom je s ohľadom na zďaleka nenaplnené investičné potreby elektrární pochybná. Pokiaľ by však elektrárne dosiahli zisk 6 mld Sk, znamenalo by to že na daniach zaplatia cca 4 mld Sk. Ak by aj takýto zisk dosiahli elektrárne vlastnené nie štátom, mal by štát svoje 4 mld Sk takpovediac isté. To, že by nemohol disponovať aj čistým ziskom vo výške 6 mld Sk, by nemusel byť žiaden problém. Podstatnú časť z nich by totiž vlastník elektrární investoval opäť v elektrárňach, čiže na Slovensku, nakoľko nepredpokladáme, že by chcel, aby jeho podnik skrachoval.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný bod, ktorý nemožno obísť, je argument, že ziskovosť elektrární zaplatia v zvýšení ceny energie občania. Tu treba podotknúť, že ak majú elektrárne prežiť, potrebujú ročne 6 mld Sk na investície. Ak ich nezarobia, bude im ich musieť dať štát, pokiaľ je ich vlastníkom. A nakoľko je známe, že štát nemá iné peniaze ako peniaze vybrané na daniach, nezaplatí udržanie elektrární v chode opäť nikto iný ako občania. A to menej transparentným, a teda aj menej spravodlivým spôsobom.

JURAJ KOVÁČIK,

P67 value, spol. s r. o., Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu