BRATISLAVA (SITA) - Porovnanie polročného vývoja zahraničného obchodu s rovnakým obdobím roku 1997 je pre neuzavretú revíziu minuloročných výsledkov problémové. Na základe určitých prepočtov však možno skonštatovať, že vývoz vzrástol v období január až jún na ročnej báze o 11 %, kým dovoz vykázal medziročný rast o 6 %. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ odboru zahranično-obchodnej politiky Ministerstva hospodárstva (MH) SR Štefan Burda. „Na základe odhadov vývoja hrubého domáceho produktu možno očakávať, že podiel deficitu obchodnej bilancie ku koncu roka len mierne prekročí hranicu 8 % HDP,“ dodal. Štatistický úrad SR podľa zverejnených informácií prognózuje výšku HDP ku koncu tohto roka na úrovni 732,2 mld Sk. Uvedených 8 % by tak predstavovalo v absolútnom vyjadrení necelých 59 mld Sk. Predbežne vykázaná polročná dynamika exportu a importu by sa podľa slov Š. Burdu mala v druhom polroku „ďalej zlepšiť“. „Stále si myslím, že tohtoročná obchodná bilancia sa neskončí s deficitom horším, ako bol vlaňajší,“ skonštatoval. Ako však dodal, presnú výšku minuloročného zahraničnoobchodného deficitu ŠÚ SR zatiaľ nevyčíslil. Známe sú iba predbežné odhady o jeho možnej výške dosahujúcej 65 mld Sk., keď pôvodný oficiálny štatistický údaj hovoril o pasívnom salde 49,5 mld Sk.
Rozhodujúcu úlohu pri krátkodobom usmernení vývoja exportu a importu SR môžu podľa Š. Burdu zohrať nástroje menovej a rozpočtovej politiky, ktorých zmena však nie je v kompetencii MH SR. „Antiimportné a proexportné opatrenia sú len štandardom, ktorým poskytujeme podnikateľom v podstate rovnaké podmienky, aké má väčšina ich zahraničných partnerov,“ dodal Š. Burda. Pre vývozno-dovozné štrukturálne zmeny v dlhodobom horizonte je však potrebná postupná re- štrukturalizácia výroby.
Pri medziročnom porovnaní výsledkov zahraničného obchodu MH SR zaevidovalo zlepšenie deficitu s viacerými obchodnými partnermi, napríklad Poľskom, Rumunskom, Francúzskom, Talianskom a Rakúskom. Zároveň sa však zhoršila vzájomná bilancia s Českou republikou a Nemeckom, ktoré patria medzi našich najväčších partnerov. „Dôvodom tohto zhoršenia je hlavne nový systém vykazovania zušľachťovacieho styku vo vzájomnom obchode,“ skonštatoval Š. Burda.
Krajinou s najväčším podielom na deficite zostáva naďalej Rusko, aj keď jeho hodnota sa v tomto roku znížila medziročne o 3,6 mld Sk. Zlepšený trend zaznamenal i podiel Ruska na celkových dovozoch SR. Rezervy sú však podľa Burdu hlavne vo vývoze na toto teritórium. Mnohé podniky majú problémy s prefinancovaním exportných dodávok, aj keď „štátna správa pracovala na zlepšení vývozných podmienok pre túto oblasť intenzívnejšie ako v prípade ostatných teritórií“.
Štatistický úrad SR tento týždeň oznámil, že podľa predbežných výsledkov zaznamenala SR po prvom polroku záporné saldo obchodnej bilancie 38,412 mld Sk, pričom HDP prognózoval v prvom polroku na 368,3 mld Sk. Ak by sa táto prognóza potvrdila, predstavoval by deficit obchodnej bilancie 10,43 % HDP. Pri porovnaní prvého a druhého štvrťroku zaznamenal vývoj zahraničného obchodu zhoršenie. Kým v prvom štvrťroku bol deficit zahraničného obchodu 16,648 mld Sk, v druhom štvrťroku bol až 21,765 mld Sk.