Jednym z najjednoduchších (ale súčasne najspoľahlivejších) burzových pravidiel je podľa týždenníka FINANZWOCHE takzvaný „sezónny trend“. Podľa neho stúpajú kurzy akcií na medzinárodných parketoch najintenzívnejšie v prvej polovici kalendárneho roka. Sem spadajú razantné januárové vzostupy hodnoty účastín, keď akciové fondy vkladajú minuloročné zisky opäť na burze. A takisto takzvaná „letná rallye“, keď sa akciové fondy snažia vylepšiť svoj imidž a pred dovolenkami naháňajú kurzy akcií do rekordných výšin. Takto môžu najlepšie zaimponovať svojim podielnikom a vylepšiť im prázdninovú náladu. Od neskorého leta, resp. jesene zase kurzy akcií poväčšinou stúpajú menej razantne ako v prvých šiestich mesiacoch - a nezriedka tiež klesajú. Veď napríklad september a október patria už dlhé roky medzi najhoršie burzové mesiace. Mnohí aktéri na parkete nezabúdajú na najväčšie prepady kurzov, ktoré sa takmer vždy udiali v októbri, napríklad v rokoch 1929 a 1987.
Aj tento rok je „sezónny trend“ zatiaľ spoľahlivým burzovým navigátorom. Hlavný americký burzový barometer Dow Jones (index 30 najväčších priemyselných gigantov) stúpol od začiatku roku o približne 14%; v poslednom čase má však veľké problémy udržať psychologicky dôležitú hranicu 9000 bodov. Dominantný nemecký burzový ukazovateľ DAX (index 30 najväčších akciových spoločností) sa od januára zvýšil o vyše 40%.
Slovenské akcie pokračujú na nemeckej burze podľa údajov v odbornom časopise BOERSE ONLINE v prevažne negatívnom trende. Ich sa spomínaný „sezónny trend“ vôbec netýka. K 28. júlu klesla Nafta Gbely oproti 21. júlu o 4,55% na 31,50 DEM. Slovakofarma zostala na úrovni 165 DEM, Váhostav Žilina na 24 DEM a VSŽ na 19 DEM. U všetkých troch akciových spoločností ide o najnižší kurz za posledných 12 burzových mesiacov. Jedine Slovnaft sa vymyká z negatívneho trendu: stúpol o 4,14% na 36,50 DEM.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov