NEW YORK (SITA, Reuters) - Americký dolár vzrástol vo štvrtok voči jenu v dôsledku neistoty, či nová japonská vláda uskutoční stimulačné opatrenia plánovaného záchranného balíka. Na trhu zároveň prevládali obavy, že nový minister financií Kiiči Mijazawa neuskutoční nevyhnutné reformy na záchranu hospodárstva. Určitý na pohyb na trhu vyvolali aj dohady, podľa ktorých nová vláda uvažuje o uvoľnení finančnej injekcie do krízovej ekonomiky. „V prípade, že japonská vláda sa rozhodne uvoľniť viac financií a úrokové sadzby budú naďalej klesať, oslabenie jenu bude prirodzenou reakciou,“ uviedol analytik spoločnosti Sanwa Bank Ltd Jeffrey Yu. Dolár vzrástol voči jenu zo stredajších 141,33 JPY/USD na 142,40 JPY/USD. Voči nemeckej marke mierne vzrástol na úroveň 1,7723 DEM/USD.
Finančné trhy v súčasnosti koncentrujú svoju pozornosť na Keiza Obučiho, ktorý čoskoro oficiálne nahradí bývalého premiéra Rjútara Hašimota. Nový premiér by mal podľa očakávaní uskutočniť nevyhnutné agresívne opatrenia na fixáciu bankového systému a podporu ekonomiky, ktorá momentálne čelí najhoršej hospodárskej kríze od obdobia druhej svetovej vojny.
Z jednotlivých mien britská libra poklesla voči doláru na 1,6422 GBP/USD. Americká mena sa oslabila voči švajčiarskemu franku na 1,4845 CHF/USD, kým voči kanadskému doláru sa takmer vyšplhala na rekordné maximum 1,5063 CAD/ USD.
Dolár sa posilnil v piatok voči jenu na šesťtýždňové maximum vo výške 144,55 JPY/USD, čím nadviazal na štvrtkovú zvýšenú úroveň 143,72 JPY/USD. Rast stimulovalo vyhlásenie nového ministra financií Japonska Kiičiho Mijazawu, podľa ktorého japonská vláda plánuje použiť na stimuláciu hospodárskeho rastu oslabenú japonskú menu namiesto zavedenia agresívnych ekonomických reforiem. Takéto rozhodnutie podľa analytikov zvýši množstvo jenu a následne zapríčiní jeho prebytok na trhu, v dôsledku čoho sa hodnota meny zníži. Jen poklesol po správach na najnižšiu úroveň od 16. júna, keď sa znížil na osemročné minimum, pričom sa zároveň uzatváral na šesťročnom minime voči nemeckej marke. Japonskí zákonodarcovia sa podľa viacerých investorov koncentrujú v menšej miere na oslabenie jenu voči nemeckej marke, preto je intervencia Japonska prostredníctvom predaja marky na podporu jenu menej pravdepodobná. Naopak, pád voči americkej mene je zdrojom vážnych obáv, vzhľadom na protest USA voči invázii lacných japonských produktov. Ďalšou príčinou je narastajúci tlak z Washingtonu na Japonsko, aby stimulovalo domáci dopyt namiesto spoliehania sa na hospodársku nápravu za pomoci exportu.
Dolár ďalej v piatok poklesol voči nemeckej marke zo štvrtkových 1,7805 DEM/USD na 1,7765 DEM/USD, kým voči kanadskému doláru vzrástol na nové historické maximum 1,5122 CAD/USD. Britská libra sa oslabila voči americkej mene na 1,6327 USD/GBP.