Neprivatizácia slovenskej energetiky môže viesť k zastaveniu transformácie ekonomiky

BRATISLAVA (SITA) - Iniciatíva na zastavenie privatizácie v oblasti energetiky a plynárenstva je nebezpečná, pretože podporuje protitransformačné nálady širokej verejnosti a v konečnom dôsledku môže viesť k zastaveniu transformačného procesu. Pre agentúru

SITA to vyhlásil prezident Nadácie F. A. Hayeka Ján Oravec. Ako dodal, pre finančnú situáciu FNM môže okrem toho viesť podobná iniciatíva aj k ekonomickej samovražde.

Iniciatíva na neprivatizovanie strategických podnikov je podľa neho rukolapným dôkazom toho, ako sa dá demagógiou získať podpora verejnosti aj pre opatrenia, ktoré v konečnom dôsledku môžu poškodiť všetkých. „Zdá sa, ako keby pod dojmom spôsobu privatizácie z posledných rokov mnohí zabudli na zmysel privatizácie,“ povedal prezident Nadácie F. A. Hayeka. Podľa neho by si však verejnosť mala uvedomiť, že štát je tým najhorším vlastníkom. Prakticky celé ekonomiky, ktoré mal v minulosti v rukách štát, sa totiž pre neefektívnosť dostali na pokraj kolapsu. „Znárodnením kedysi štát postavil ekonomiku na hlavu a privatizácia má pomôcť postaviť ju znova na nohy,“ zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Konštatovanie o štáte ako najhoršom vlastníkovi sa podľa jeho slov v plnej miere vzťahuje aj na také odvetvia, ako sú telekomunikácie, doprava, energetika či plynárenstvo. „Neexistuje totiž žiaden ekonomicky racionálny dôvod, prečo by štát, ktorý zlyhal ako vlastník povedzme textilnej fabriky, pekárne, strojárskeho či hutníckeho podniku, mal byť odrazu tým najpovolanejším vlastníkom napr. plynárenského podniku,“ povedal.

Argumentácia proti privatizácii vyššie uvedených odvetví, ktorú používa práve riaditeľ SPP Ján Ducký, vracia podľa Oravca Slovensko hlboko do komunistickej minulosti. „Tvrdiť, že podniky v týchto odvetviach musia zostať v rukách štátu preto, aby sa zachovali nízke ceny pre spotrebiteľov, znamená popierať zmysel celej transformácie, ktorá má práve napraviť všetky deformácie z minulosti, vrátane nápravy regulovaných cien nezriedka nižších ako výrobné náklady,“ povedal. Okrem toho budú musieť k trhovým cenám smerovať energetické a plynárenské podniky bez ohľadu na to, či budú v súkromných alebo v štátnych rukách.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci tí, ktorí používajú podobnú argumentáciu, si podľa J. Oravca pravdepodobne nevšimli, že všade okolo nás prebieha globalizácia ekonomických procesov a jej súčasťou je aj cenová liberalizácia. Podľa neho je ilúziou myslieť si, že naši výrobcovia sa môžu na svetových trhoch dlhodobo presadzovať tým, že štát bude manipulovať s cenami ich vstupov tak, aby sa v porovnaní s konkurenciou dostali do výhodnejšieho postavenia. To je veľmi krátkozraké.

„Ekonómovia si už dávno zvykli, že ich racionálne argumenty len veľmi ťažko nachádzajú cestu k ušiam politikov,“ povedal prezident. Zákaz privatizácie energetických podnikov, Transpetrolu a SPP by okrem toho mohol viesť k ekonomickej samovražde. „Na jednej strane štátne financie trpia značnými finančnými suchotami, pretože doterajšia privatizácia bola rozdávaním štátneho majetku zdarma a nevytvorila pre štátny rozpočet žiadne zdroje. Na druhej strane vytvorila vo svojej „dlhopisovej“ podobe obrovské finančné záväzky, keď po roku 2000 bude musieť FNM (či chceme, či nie - štát) uhradiť držiteľom dlhopisov ešte stále viac ako 30 mld Sk,“ vysvetlil. Z tohto dôvodu podľa neho akákoľvek vláda, ktorá bude v roku 2000 pri moci, veľmi rada zabudne na „folklórne iniciatívy z polovice roku 1998“ a v snahe zachrániť si krk ponúkne podniky či odvetvia, o ktorých sa dnes diskutuje, čo najrýchlejšie na predaj.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa J. Oravca vyznieva v súvislosti s týmito skutočnosťami iniciatíva na neprivatizáciu ekonomiky ako faktor, ktorý môže veľmi negatívne ovplyvniť postoje laickej verejnosti. „V tejto súvislosti je poľutovaniahodné, že dnešná opozícia odpovedala na populizmus rovnakým populizmom a svorne s koaličnými stranami vytvára jednotný protiprivatizačný front. Pritom minimálne SDK má vo svojom programe napísané niečo iné, jej predstavitelia však rezignovali z vysvetľovania skutočnej situácie a zvolili cestu ľahšieho odporu, to jest nadbiehanie prevládajúcemu, aj keď nesprávnemu, názoru,“ povedal prezident Nadácie F.A. Hayeka Ján Oravec.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 822
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 250
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 903
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 801
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 367
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 333
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 201
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu