Snáď najvýstižnejšie označil programy, s ktorými zoznámili nemeckú verejnosť obidve tzv. ľudové strany - sociálna a kresťanská demokracia, úvodník denníka Nordwes Zeitung: „Totožné!“ Išlo o tú časť volebného programu Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorá sa zaoberala popri nezamestnanosti asi najviac diskutovanou témou - otázkou vnútornej bezpečnosti.
V Mníchove si pozvali na uverejnenie volebného programu predstavitelia CDU a bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) zástupcov desiatok nemeckých a zahraničných médií. Na tlačovej konferencii nechýbali predseda CSU Theo Waigel, predseda parlamentnej frakcie CDU/CSU v Spolkovom sneme Wolfgang Schäuble, ani bavorský ministerský predseda Edmund Stoiber a generálni tajomníci oboch „sesterských strán“. Nešlo totiž iba o to, aby sa verejnosť dozvedela, ako si CDU a CSU predstavujú úsilie o vnútornú bezpečnosť, ale aj o to, aby obidve strany manifestovali v tejto otázke jednotu - niekoľko týždňov totiž trvalo rokovanie medzi Bonnom a Mníchovom o formulácii programu. Prvá časť programu má názov - Žiadna tolerancia pri porušení práva a pri násilí. Požadujú sa predovšetkým vyššie tresty a rýchlejšie odsúdenie tých, ktorí sa dopúšťajú trestných priestupkov. Mladí ťažkí zločinci majú byť umiestnení v uzavretých domovoch mládeže a najvyšší doteraz možný trest pre mladistvých má byť zvýšený z desiatich na pätnásť rokov. Potom, čo už boli zmenené príslušné články ústavy, ktoré umožňujú v boji proti organizovanému zločinu odpočúvanie bytov, má teraz byť dovolené byty sledovať aj pomocou videokamier. V časti volebného programu CDU/CSU o vnútornej bezpečnosti však chýbajú návrhy, ako postupovať proti cudzincom, ktorí sa dopúšťajú v spolkovej republike trestných činov. Touto problematikou sa má zaoberať až druhá časť volebného programu CDU/CSU, ktorú 4. augusta predstaví verejnosti osobne spolkový kancelár a predseda CDU Helmut Kohl. Len niekoľko hodín potom, čo boli pasáže programu CDU/CSU uverejnené, sa k nim kriticky ohradili hovorcovia tak strany Zelených, ako aj koaličného partnera CDU/CSU v spolkovej vláde, Slobodnej demokratickej strany (FDP). Ich kritika vyznela podobne ako na adresu volebného programu SPD k vnútornej bezpečnosti, ktorý bol uverejnený 24 hodín pred programom CDU/CSU. Hovorkyňa strany Zelených Christa Müllerová vytkla CDU a SPD, že zrejme súťažia o „udelenie väčšej šerifskej hviezdy“. Predstaviteľ FDP Michael Stammler zasa obvinil SPD, že sa svojím programom prakticky stotožňuje s názormi kresťanských demokratov, predovšetkým pokiaľ ide o možnosť zavedenia tzv. dvojitého štátneho občianstva.
Teraz sa v Bonne s napätím očakáva, do akej miery sa od seba budú líšiť volebné programy CDU a SPD v sociálnych otázkach a v otázke daňovej reformy. Znalci bonnskej politickej scény sa však už teraz domnievajú, že aj tu pôjde prakticky o rub a líc jednej volebnej mince.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)