Aféru ľúbostného škandálu amerického prezidenta Billa Clintona s mladou stážistkou v Bielom dome Monikou Lewinskou odštartovala vyše štyridsaťročná vládna referentka Linda Trippová. Tajne nahrala Monikine „ľúbostné“ výlevy na 27 magnetofónových pások a ešte pred Vianocami minulého roku ich odovzdala nezávislému vyšetrovateľovi Kennethovi Starrovi, pátrajúcemu už vyše štyri roky po „iných prečinoch“ terajšej prezidentskej dvojice Billa a Hillary a dokonca ešte aj takých, ktorých sa mali dopustiť v Clintonovom domovskom štáte Arkansase. Za tento „nečakaný darček“ ju Starr okamžite odmenil imunitou. V minulých dňoch dokončila v poradí ôsmu výpoveď pred Veľkou federálnou porotou…
Istotne si poviete, prečo Linda svoju priateľku tajne nahrala a všetko pekne-krásne zaniesla mužovi, ktorý má mimoriadne veľkú moc, dokonca až takú, že môže na základe dôkazov pripraviť za pomoci Kongresu amerického prezidenta o najvyššie mocenské kreslo. Treba povedať, že aj keď Linda Trippová vždy túžila pracovať ako vládna referentka a v Bielom dome začala fungovať ešte za republikánskeho prezidenta Georga Busha, nie je len „obyčajnou“ úradníčkou. Má svoju hrdosť, dve dospelé deti, syna a dcéru a ako väčšina úspešných amerických žien je rozvedená. Kariéra a rodina - to sa v Amerike, ako je známe, príliš nenosí. Skôr či neskôr prichádzajú nedorozumenia, hádky a potom v mnohých prípadoch rozchod… Linda trávila ako zvyčajne väčšinu svojho času na pracovisku. Po Bushovi ju zdedil Bill Clinton, ktorý o nej dostal tie najlepšie referencie týkajúce sa pracovného výkonu, a tak ju nenahradil žiadnou novou silou.
Pred rokom vstúpila do prezidentovej pracovne pekne vyzerajúca a dobre upravená, aj keď už nie najmladšia žena. Volala sa Kathleen Willyová. Spolu s manželom boli priateľmi prezidentskej dvojice. Prišla za starým priateľom Billom, aby jej prácu v Bielom dome na polovičný úväzok zmenil na plnú pracovnú zmluvu, lebo ako povedala, ocitli sa s manželom vo finančných problémoch. Neklamala, lebo na druhý deň spáchal jej manžel samovraždu. Keď však ešte deň pred tragédiou od prezidenta odchádzala, mala vraj zotretý rúž na ústach a v rýchlosti si zapínala blúzku… (sama Kathleen pred časom túto udalosť opísala Američanom na televíznej stanici CBS). Prenikavým očiam Lindy Trippovej tieto fakty neušli. Zverila sa o nich ďalším „babám“, lebo Clintonove aférky so ženami sa s ním vliekli ešte z čias guvernérovania v Arkansase. O „udalosti“ s Kathleen Willeyovou sa dozvedel aj Clintonov osobný právnik Robert Bennet. Označil Trippovú za klamárku a dokonca sa ešte hovorí aj o tvrdšom výraze nehodnom právnika takého kalibru. Linda podala žiadosť o preloženie do Pentagonu a miesto aj dostala. Pracuje tam doteraz, ale úlohy si plní doma za počítačom, lebo na ministerstve obrany nemala už dobrý pocit napriek tomu, že minister obrany William Cohen neráta s jej prepustením. Trippová sa zverila so všetkým svojej starej priateľke, vydavateľke Lucianne Goldbergovej. Najmä vyjadrila obavu, že sa bojí Clintonovho právnika. Lucianne jej poradila čosi v tom zmysle, aby si zaobstarala nejaké dokumenty, ak by raz musela vypovedať pred nejakým vyšetrovateľom. A keďže sa priatelila s Monikou Lewinskou a mali byty takmer vedľa seba v známom washingtonskom bytovom a kancelárskom komplexe Watergate (odtiaľ aj názov Nixonovej aféry Watergate), začala jedného dňa jej „rozprávky z tisíc a jednej noci“ s Billom Clintonom tajne nahrávať na pásky.
A tak sa zrodila veľká aféra otriasajúca teraz mocenským kreslom 42. prezidenta Spojených štátov…
MICHAL HAVRAN
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)