Ľúbostný škandál medzi americkým prezidentom Billom Clintonom a bývalou praktikantkou v Bielom dome Monikou Lewinskou dostal v minulých dňoch celkom nové parametre. Najskôr sa zástupcovia nezávislého vyšetrovateľa Kennetha Starra dohodli s advokátmi tejto mladej ženy pochádzajúcej z Kalifornie, že ona a jej matka dostanú právnickú imunitu za predpokladu, že Monika vystúpi pred 23-člennou Veľkou federálnou porotou a povie pravdu o vzťahu s prezidentom. Stalo sa. Preto začal prezident urýchlene pracovať na tom, aby aj on mohol predniesť svoju verziu prípadu. Kenneth Starr mu vyšiel v ústrety a 17. augusta bude Amerika so zatajeným dychom sledovať výsledok stretnutia nezávislého vyšetrovateľa s americkým prezidentom v Bielom dome…
Bill Clinton sa dostal do mimoriadne zložitej situácie, v akej bol naposledy len republikánsky prezident Richard Nixon v súvislosti so známou aférou Watergate. Ako je známe, Nixon musel napokon s hanbou úrad opustiť, aby sa vyhol škandalóznemu spôsobu opustenia úradu, ktoré je spojené so slovom „impeachment“, obžaloba a odvolanie prezidenta najvyšším zákonodarným zborom - Kongresom. A tak Clintonovi politickí poradcovia zvíťazili v diskusii nad charakterom ďalšieho postupu. Kým právnici zastávali situáciu doterajšieho pozičného boja, poradcovia si jasne uvedomili, aká hrozba sa vzniesla nad prezidentom, keď Monika vyhlásila, že povie pravdu a zároveň už vopred pripomenula, že medzi ňou a prezidentom došlo k určitej forme sexuálneho vzťahu. Neskôr dodala, že sa s prezidentom dohodla aj na spôsobe ako tento fakt udržať v tajnosti a ako sa správať v prípade vyšetrovania… Znovu treba zdôrazniť, že Kennethovi Starrovi, ktorého poverila vyšetrovaním tohto prípadu ministerka spravodlivosti Janet Renová, vymenovaná do funkcie samotným Billom Clintonom, nešlo od samého začiatku o zistenie, či prezident a stážistka mali spolu pomer. Starr vyšetroval a vyšetruje, či prezident, počas prvých výpovedí v súvislosti so sekretárkou z Arkansasu, Paulou Jonesovou, ktorá ho zažalovala za sexuálne obťažovanie, hovoril pravdu, keď vzťah s Monikou poprel a odmietol, že by bol ju alebo kohosi iného nabádal na krivú výpoveď. To by už bola naozaj tuhá káva, lebo Starr má podľa ústavy povinnosť všetky zistenia poslať Kongresu. Preto musel teraz Bill Clinton urýchlene konať a poslúchol politických poradcov. Jeho právnici dohodli so zástupcami Kennetha Starra krok, ktorý aspoň do určitej miery zaručí prezidentovu dôstojnosť. Nebude musieť predstúpiť pred Veľkú federálnu porotu, ale svoju výpoveď povie priamo Kennethovi Starrovi 17. augusta v Bielom dome a dostane sa mu ešte zvláštneho privilégia: budú vedľa neho sedieť jeho právnici.
Zo strany prezidenta a Starra sa hovorí o „good deal“, teda o dobrom obchode. Prezident na základe tohto súhlasu nebude musieť odovzdať Starrovi dokumenty týkajúce sa prípadu. „Chcem mať túto vec čo najskôr za sebou,“ povedal Bill Clinton na záver minulého týždňa na Long Islande, kde zbiera peniaze na novembrové kongresové voľby pre svoju stranu. Otázkou však je, čo Starrovi povie. Mnoho jeho bývalých spolupracovníkov mu radí, aby povedal pravdu. Ak by sa pravde vyhol a Monika by pred veľkou porotou dokázala, že mali pomer, čo majú potvrdiť aj zvyšky prezidentových spermií na jej šatách, ktoré mala na sebe zrejme v Oválnej prezidentovej pracovni vo chvíli sexuálneho kontaktu a potom si ich dala ukryť svojej matke vraj na „pamiatku“, pričom agenti FBI po nich pátali, dostal by sa Bill Clinton už aj pred americkou verejnosťou do neúnosnej situácie. Republikánsky senátor Orrin Hatch sám posmelil šéfa Bieleho domu, aby povedal pravdu, lebo „za sexuálnu indiskréciu neodvoláme prezidenta“. Orrin Hatch je členom Právneho výboru Snemovne reprezentantov, ktorý dostane správu od Kennetha Starra a je potom už na Kongrese, ako rozhodne o osude Billa Clintona. A ešte jeden citát od Davida Georgena, muža, ktorý v prvom volebnom období slúžil Clintonovi ako organizačný poradca: „Radím mu, aby povedal kompletnú pravdu najskôr pred vyšetrovateľom a potom pred národom. Je to absolútne nevyhnutné. Zle sa mu vládne. Je to nočná mora. Prípad sa stal jeho Vietnamom.“ Treba poznamenať, že David Gergen vie, čo hovorí: v rovnakej funkcii bol pred rokmi po boku Richarda Nixona a ten jeho slová nepočúvol…
MICHAL HAVRAN
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)