Ak Rusko nebude schopné uskutočniť reformy, tak sa krízová situácia zopakuje o tri, šesť či dvanásť mesiacov. Poľsko, Česká republika a Maďarsko sa už vymanili spod vplyvu Moskvy. Citlivosť iných krajín vo východnej Európe na ruské hospodárske problémy sa však zvyšuje z roka na rok. Najzraniteľnejšie je podľa všetkého Slovensko so svojou mimoriadne slabou ekonomikou, závislou od ruských energetických zdrojov.
Financial Times, Londýn
REVITALIZAČNÁ BUBLINA
Rok po svojom vyhlásení slovenský revitalizačný zákon spľasol ako bublina. Sľúbená podpora krachujúcich podnikov sa znížila na desatinu. Z predpokladaného počtu tisíc podnikov, ktoré ju mali dostať, ostalo tridsať či štyridsať. Aj tie však len čakajú na peniaze. Vláda Vladimíra Mečiara nahradila skutky rečami, lebo je teraz zamestnaná voľbami. Zlyhanie revitalizačného zákona je znamením rozkladu a upozornením, aby sa slovenské hospodárstvo už začalo otvárať.
Business Central Europe, Londýn
MAĎARSKÁ PRIEHRADA NEBUDE
Budapeštianska vláda Viktora Orbána nedá postaviť priehradu na Dunaji za nijakých okolností. Je to stanovisko nového ministra dopravy, spojov a vodohospodárstva, pretože postup predchádzajúcej vlády Gyulu Horna vo veci spoločného vodného diela so Slovenskom nepovažuje za premyslený.
Napi Világgazdaság, Budapešť
SLEDOVANIE MOCHOVIEC
Na severe Maďarska sa skončilo meranie úrovne rádioaktivity do vzdialenosti 80 km od slovenskej jadrovej elektrárne v Mochovciach. Umožňuje sa tak trvalé sledovanie po uvedení elektrárne do prevádzky. (sch)
Népszabadság, Budapešť