Prioritami zahraničnej politiky SR by podľa SDĽ mali byť obnova jej dôveryhodnosti, integrácia do EÚ, NATO a OECD, vstup do EÚ v rovnakom čase ako ČR, Poľsko, Maďarsko a Slovinsko, obnova visegrádskej skupiny a zlepšenie vzťahov so susednými štátmi i s USA.
Myslíte si, že sa tieto priority môžu stať predmetom konsenzu celej politickej scény?
„Skúsenosť so súčasnou vládnou koalíciou ukazuje, že ZRS, SNS i niektoré prúdy v HZDS nepodporujú v praxi tieto základné zahraničnopolitické priority. Nádejou je to, že všetky opozičné strany sa k nim dosiaľ vyjadrovali jednoznačne. To by mohla byť prvotná báza konsenzu v zahraničnopolitickej oblasti.“
Dá sa teda očakávať, že v rámci súčasnej opozície bude po voľbách ľahšie dosiahnuť konsenzus v zahraničnopolitických otázkach ako v niektorých iných, napríklad ekonomických?
„Ako ja poznám zahraničnopolitické programy opozičných politických strán, tak sú tam rozdiely v ťažiskách alebo v akcentoch, ale je tam jasné smerovanie, čo sa týka integrácie.“
Sú nejaké výraznejšie rozdiely, ktoré by odlišovali váš program od programov ostatných opozičných strán?
„Myslím si, že je teraz predčasné o tom hovoriť. Rozhodujúca fáza nastane, keď sa bude pripravovať programové vyhlásenie vlády.“
Patrí zahraničná politika ako rezort medzi priority SDĽ? Bude to jeden z tých rezortov, o ktoré sa bude SDĽ zaujímať viac ako o iné?
„Všetko bude závisieť od toho, ako sa skončia voľby. Rezort zahraničných vecí je dôležitý z hľadiska posilňovania štátnosti, z hľadiska napĺňania základných národnoštátnych záujmov. To všetko bude záležitosť koaličných rokovaní, ktoré budú ovplyvnené predovšetkým výsledkami volieb.“
(dos)