Premýšľal som, ako to asi bude u nás vyzerať pri najbližších parlamentných voľbách. Mám na mysli tú technickú stránku volieb. Prídeme do volebnej miestnosti, dostaneme obálku s kandidátkami politických strán a hnutí - volebný lístok. Pôjdeme za plentu a vyberieme si kandidátku tej našej strany či hnutia. Volebný lístok vložíme do osobitnej obálky a vhodíme do urny. Ostatné volebné lístky odovzdáme vo volebnej miestnosti.
Celá technika volieb sa zdá byť jednoduchá. Ale položme si otázku. Sú takéto voľby slobodné? Veď všetko je vlastne vopred pripravené a rozškatuľkované. Občan-volič v skutočnosti nevolí, iba potvrdzuje tú-ktorú politickú stranu či hnutie. Ako občan-volič by som chcel napríklad dať svoj hlas niektorým osobnostiam aj SDK, SDĽ, či HZDS. Takáto technika volieb mi to neumožňuje. Alebo s mnohými osobnosťami na kandidátke nesúhlasím, chcem, aby tam neboli, nemám však možnosť ovplyvniť to. Na kandidátke sú kandidáti zoradení podľa poradových čísiel. Až záverečné percentuálne výpočty ukážu, koho sme vlastne do parlamentu zvolili. Pritom sa bude postupovať zhora nadol.
Obmedzenie volieb vidím aj v tom, že do urny budem môcť vhodiť len jednu kandidátku, len jeden volebný lístok. Otázkou teda je, aký bude mať zmysel, že na kandidátke budú uvedené mená všetkých 150 kandidátov, keďže máme len jeden volebný obvod.
Ďalšia možnosť by bola, keby som na kandidátke zakrúžkoval tých svojich kandidátov. Bol by to však problém, pretože, aby to bolo spravodlivé, musel by som urobiť 150 krúžkov. Obávam sa, že či už tak alebo onak, najbližšie parlamentné voľby budú asi veľkým hlavolamom pre nás všetkých. A najväčší problém vidím v tom, že Slovensko je jeden volebný obvod. Našim najbližším parlamentným voľbám naozaj hrozí, že budú neslobodné, neférové a nespravodlivé.
JÁN GAŽOV, Litava