i povodne. So špeciálnou mechanizáciou im vypomáhajú aj vodohospodári z povodí Dunaja, Váhu a Hrona. Občania hlavne v povodí Malej Svinky a Svinky teraz s obavami sledujú potoky a riečky pri každej výdatnejšej zrážke a boja sa dôsledkov nových vzostupov hladín. Či oprávnene, aj o tom sme hovorili s Ing. Alešom Mazáčom, riaditeľom PBH Košice.
Laická verejnosť i odborníci sa v súvislosti s ničivou živelnou pohromou na východe SR z 20. júla t. r. zmieňujú o tisícročnej vode. Bola?
„Podklady, ktoré máme k dispozícii i od hydrometeorológov, signalizujú, že 20. júla 1998 sa v Prešovskom a Košickom kraji naozaj vyskytli extrémne poveternostné javy a domnienky, že išlo o tisícročnú vodu, naozaj nemusia byť prehnané.“
Včera uplynul od povodne dvanásty deň - je i naďalej v platnosti III. stupeň povodňovej aktivity?
„Zatiaľ sme ho neodvolali i vzhľadom na fakt, že nezvestných je stále ešte 12 osôb. Dnes bude zasadnutie Krajskej povodňovej komisie v Prešove a situáciu opäť prehodnotíme.“
Vodohospodári z PBH sú v povodňami postihnutých častiach od prvých chvíľ živelnej pohromy. Čo všetko zabezpečovali?
„PBH vykazuje zabezpečovacie práce v objeme 35,5 milióna Sk. Základné zabezpečovacie práce v korytách tokov sa premietli do faktu, že toky sú v intravilánoch obcí už priepustné a ľudia pracujú i v extravilánoch obcí, konkrétne pod Dubovicou, Uzovskými Pekľanami, Jarovnicami a v okolí Lažian. V uplynulých dňoch sme zabezpečili letecké snímkovanie celého povodia Svinky až po jej vyústenie do Hornádu i časti povodia Torysy. Je to kvôli zmapovaniu najháklivejších miest, kde sa uskutočnia prvé operatívne zásahy v rámci I. etapy pripravovaného koncepčnejšieho pohľadu na pásmo flyšu a revitalizáciu vrátane vodohospodárskych opatrení.“ EVA BOMBOVÁ