BONN, PRAHA (ČTK) - Fajčiarska vášeň predchádzajúceho šéfa Poslaneckej snemovne Miloša Zemana (ČSSD) bráni jeho nástupcovi Václavovi Klausovi (ODS) nasťahovať sa ihneď do kancelárie predsedu poslaneckej snemovne a tak zatiaľ úraduje v pracovni bývalého podpredsedu Karla Ledvinku. „Priznávam sa, že v kancelárii predsedu poslaneckej snemovne sa maľuje, pretože moje nefajčenie by neunieslo zadymenosť tejto miestnosti. Preto som v tej miestnosti ešte nikdy nesedel,“ povedal Klaus na včerajšej tlačovej konferencii. Do zrekonštruovanej kancelárie sa nasťahuje niekedy v budúcich týžňoch. Hoci Klaus hovoril o svojom nefajčení, sobotňajšie vydanie magazínu denníka Právo prinieslo jeho fotografiu s cigaretou v ústach.
ZEMANOVO VYKOĽAJENIE
Za „neospravedlniteľné vykoľajenie“ označila bonnská vládna Kresťanskosociálna únia (CSU) výroky nového českého premiéra Miloša Zemana týkajúce sa personálneho zloženia koordinačnej rady česko-nemeckého Diskusného fóra. DPA v tejto súvislosti pripomenula Zemanov opakovaný výrok, citovaný v pondelok českou tlačou, že v Diskusnom fóre by mali byť ľudia, ktorí česko-nemeckú deklaráciu podporili. „Sudetonemecký landsmanšaft k organizáciám, ktoré podporili túto deklaráciu, rozhodne nepatril. A podobne ako z našej strany tam nie sú komunisti alebo republikáni, nevidím dôvod, prečo by tam z nemeckej strany mal byť landsmanšaft,“ povedal Zeman. „Sudetskí Nemci nie sú rušivým faktorom v procese nemecko-českého zmierenia a rozvoja nemecko-českého partnerstva,“ povedal Schmidt a dodal, že sudetskí Nemci by si zaslúžili dôveru.
CHOLERIK LÁNSKÝ
Historicky vzaté je Egon Lánský prvým Švédom v českej vláde a v Štokholme to zaregistrovali s neskrývaným záujmom. Medzi jeho bývalými kolegami v Londýne a Mníchove, kde tiež pôsobil, však radosť neprekročila medze zdržanlivosti. Lánský je totiž mužom vyhranených názorov a postojov, na ktorých už stroskovalo nejedno priateľstvo, napísal včera o novom podpredsedovi českej vlády nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Ako človek, ktorý v sebe spája hneď niekoľko kultúrnych identít, sa zdá byť Lánský pre post koordinátora zahraničnej a bezpečnostnej politiky priamo predurčený. Má skúsenosti zo života i z práce v rôznych oznamovacích prostriedkoch v niekoľkých krajinách a podľa vlastných údajov hovorí jedenástimi jazykmi. V českej vláde je potom nielen prvým Švédom, ale tiež prvou bezprostredne prenasledovanou obeťou, ktorá prežila holokaust. Vo svojej novej funkcii však bude hašterivý a často cholericky reagujúci novinár potrebovať viac diplomatického citu, usudzuje Süddeutsche Zeitung.