Ďalšie skracovanie pracovného času môže podľa všetkého trvale poškodzovať partnerské alebo manželské vzťahy, konštatuje nemecký denník Süddeutsche Zeitung na základe výskumu, ktorý uskutočnili odborníci z inštitútu psychológie pri univerzite v Lüneburgu. Ako ďalej informujú noviny, „kameňom úrazu“ je nepomer medzi zvýšením množstva voľna, získaného redukciou pracovného času, a znížením peňažnej sumy, ktorá pracovníkovi pribudne vo výplatný deň v peňaženke alebo na účte v banke. Mníchovský denník sa opiera o konkrétne poznatky, vyplývajúce zo zavedenia štvordňového pracovného týždňa vo svetoznámej nemeckej automobilke Volkswagen vo Wolfsburgu. Redukovaná pracovná doba sa mimoriadne podpísala na zvýšení rozvodovosti, keď jej mieru vyhnala do „dramatických výšok“, píše. Zároveň upozorňuje na skutočnosť, že v rovnakom sledovanom časovom období pokleslo aj uzatváranie nových manželských zväzkov.
BEZPEČNEJŠIE PUBY
Rok trvajúci projekt na testovanie výhod pevnejších pohárov odštartovali v týchto dňoch v britských puboch. Podnetom pre projekt bolo 5500 útokov za uplynulé roky, pri ktorých boli poháre použité ako zbrane. Dôkazom toho je profesor Jonathan Shepherd, britský odborník na plastickú chirurgiu tváre, ktorý sa uplynulé desaťročie venoval „zošívaniu“ tvárí po zraneniach krčmovými pohármi a fľašami. Dnes stojí na čele experimentu, ktorý sleduje asi 100 pubov. Celý projekt sponzoruje spoločnosť Demaglass Tableware, zaoberajúca sa výrobou tvrdeného skla. Poháre z takejto hmoty sa po náraze rozletia na tisíce kúskov a nie na niekoľko veľkých nebezpečných črepov.
ZUBNÉ KEFKY A WC
Každá piata zubná kefka z kúpeľne, kde je okrem klasickej výbavy umiestnená aj záchodová misa, je infikovaná nebezpečnými baktériami E.coli. Zdrojom baktérií sú pravdepodobne kvapôčky vody, ktoré na kefku náhodou dopadnú pri splachovaní, tvrdí vo svojej štúdii americký vedec Charles Gerbe, profesor mikrobiológie na arizonskej univerzite. „Zakaždým, keď spláchnete a necháte veko na mise odklopené, riskujete, že sa kvapôčky vody s baktériami a vírusmi rozprsknú aj do okolia. Niekedy zasiahnu dokonca zubnú kefku a tu nachádzajú ideálne, vlhké prostredie so zvyškami potravy, kde sa rýchlo množia a dlho žijú,“ varuje Dr. Gerbe. Majitelia takýchto kúpeľní by preto v záujme vlastného zdravia mali zásadne splachovať iba vtedy, ak je veko na mise sklopené. Svoje zubné kefky musia umiestniť čo najďalej od zdroja baktérií a samozrejme - a to platí pre všetkých - mali by ich často vymieňať.
NOVÉ DETEKTORY JADROVÝCH POKUSOV
Americkí vedci vyvinuli dva nové detektory, ktoré majú zaznamenávať pokusné jadrové výbuchy vo svete, a to predovšetkým filtrovaním ovzdušia s cieľom zachytiť rádioaktívne čiastočky. Informovalo o tom v pondelok americké ministerstvo energetiky. Prístroje budú rozmiestnené po celej zemeguli a majú pomáhať monitorovaniu dodržiavania Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Ich užívanie by malo prinútiť tiež americký Senát, aby zmluvu ratifikoval, pretože sa už nebude musieť obávať, že niekto zmluvu nepozorovane poruší. To je jeden z dôvodov, prečo sa s ratifikáciou neponáhľa.
(TASR, ČTK)