BRATISLAVA (SITA) - Slovensko doteraz stratilo približne 14 % svojej cenovej konkurencieschopnosti od januára 1995, kedy saldo obchodnej bilancie oscilovalo okolo nuly. Kvalita slovenských produktov sa pritom v tomto období dramaticky nezvýšila a mohla by zodpovedať približne 4-percentnému cenovému rastu. Devalvácia vo výške 10 % by tak mohla priniesť vyrovnanosť v bilancii zahraničného obchodu. V Going East Weekly to konštatoval vedúci analytik Tatra banky, a.s., Ján Tóth.
„Nemeníme svoje očakávania, že k devalvácii nedôjde až do volieb koncom septembra,“ uviedol J. Tóth. Pravdepodobnosť 10-percentnej devalvácie však po septembri vzrastá (aj keď nie je istá), pričom by ju mohla ovplyvniť z dlhodobejšieho hľadiska konzervatívna finančná politika. Vedúci analytik Tatra banky zároveň upozornil na skutočnosť, že slovenská koruna devalvovala naposledy v roku 1993 a odvtedy je najstabilnejšou menou v regióne. „Fixný výmenný kurz však medzičasom spôsobil veľkú externú nerovnováhu,“ dodal. V apríli vzrástol deficit bežného účtu platobnej bilancie podľa neoficiálnych údajov o 8,8 na 25 mld Sk, čo predstavuje 11,1-percentný podiel na HDP. Ako skonštatoval J. Tóth, je to obavy vzbudzujúci znak pokračovania vonkajšej nevyrovnanosti slovenskej ekonomiky.
Údaje o vývoji maloobchodných cien naznačujú výrazný domáci dopyt, ktorý vzhľadom na neelastickú ponuku môže viesť k podstatnému rastu obchodného deficitu. V máji stúpli maloobchodné ceny medziročne o 11,3 %, pričom za prvých päť mesiacov bol zaznamenaný v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka rast o 9 % na 148 mld Sk. Za celý uplynulý rok pritom predstavoval iba 4,9 %.
Index spotrebiteľských cien stúpol v júni medziročne o 7,4 %, keď mesačný rast dosiahol nízkych 0,1 %. Inflácia bola posilnená rastom cien cukru a produktov z neho vzhľadom na zvýšenie minimálnej ceny oznámené ministerstvom financií v apríli tohto roku. „Avizovaný rast cien múky a chleba by mohol viesť k ďalšiemu rastu inflácie. Zostávame však pri našich odhadoch, že ku koncu roka by inflácia mala dosiahnuť 7,2 %,“ dodal J. Tóth.