BRATISLAVA (SITA) - Minulý týždeň sa na slovenskom kapitálovom trhu zaradil do série málo likvidných, keďže sa na anonymnom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) zobchodoval objem 1,5 mld Sk. Oživenie predminulého týždňa na trhu tak vyústilo do stavu opätovného útlmu, o čom svedčí aj týždenná strata indexu SAX o 9,2 %, ktorý v piatok skončil na novom historickom minime 104,91 bodu.
Emisia Slovnaftu bola v uplynulom týždni na parkete burzy najčastejšie dopytovaná. Cena len mierne oslabila a v piatok končila na 658 Sk. „S ohľadom na súčasný stav na slovenskom kapitálovom trhu je cenová úroveň 660 Sk reálna,“ konštatoval maklér CA IB Dušan Sýkora. O záujme klientov o túto emisiu svedčia podľa ďalšieho makléra aj prevody balíkov na priamom trhu. „Slovnaft je podnikom s obrovským potenciálom a určite je jedným z najlepších slovenských podnikov, ktoré trpia krízou slovenského kapitálového trhu,“ dodal.
Dopyt po akciách VSŽ predovšetkým zo strany zahraničia pretrváva. „Z toho dedukujem, že ceny VSŽ by mohli mierne narásť,“ skonštatoval ďalší z maklérov slovenského kapitálového trhu. V piatok končili na úrovni 340 Sk, čo predstavuje týždennú stratu 2 %.
Akcie Slovakofarmy zažili v uplynulom týždni zaujímavý vývoj. Z úrovne okolo 3400 Sk poklesli vo štvrtok dokonca na 2 454 Sk a v piatok potvrdili prepad na úroveň 2 426 Sk. Týždenne stratili neuveriteľných 23 %. Podľa názoru makléra Istrobanky Mojmíra Hojera došlo k prepadu ceny len z toho dôvodu, že subjekt, ktorý doteraz vytrvalo udržiaval cenové pásmo nad hranicou 3 000 Sk, neuskutočnil žiadnu transakciu, ktorá by prispela k jej rastu. „Nie je vylúčené, že v blízkej budúcnosti sa pomocou technickej korekcie podarí cenu potiahnuť na predchádzajúcu úroveň okolo 3 400 Sk,“ dodal. To, že sa v priebehu celého týždňa zobchodovali na anonymnom trhu 4 kusy v objeme 9 960 Sk, znamená, že prepad naozaj nie je potvrdený. Priame obchody sa uskutočnili v objeme 12,4 mil. Sk pri priemernej cene 3132 Sk.
Typickým javom pre slovenský kapitálový trh je ničím nepodložený nárast alebo pokles cien akcií. Momentálnym príkladom je emisia VÚB. „Trh nedostal žiadnu informáciu, na základe ktorej by malo dôjsť k poklesu ceny. Rovnaká situácia však existovala aj v júni, keď došlo k výraznému nárastu. Opäť sme teda svedkami rôznorodých anomálií slovenského kapitálového trhu,“ uviedol M. Hojer. Cena VÚB poklesla v júni až na 650 Sk z pôvodne stabilných 1000 Sk. Do polovice júla zasa posilnila až na dvojnásobok minima a dosiahla 1 200 Sk. V súčasnosti sledujeme ťahanie pásma smerom dole. „Bude zaujímavé sledovať, či akcie VÚB nezdolajú svoje doterajšie minimum,“ dodal. Týždenne stratili 33 %.
Na registrovanom trhu dominovali prevody 541 268 kusov akcií IF PSIPS v objeme 20,2 mil. Sk a 87 506 kusov akcií Inžinierskych stavieb v objeme 22,6 mil. Sk. Celkovo sa v uplynulom týždni zobchodovalo 1 279 268 kusov cenných papierov v objeme 1,5 mld Sk.