PARÍŽ (ČTK) - Do napätých vzťahov medzi cyklistami a oznamovacími prostriedkami vyústila aféra okolo dopingu na Tour de France, kde väčšina pretekárov už nechce hovoriť s novinármi o ničom inom ako o pretekoch. ,,Nechajte nás robiť našu prácu, sadnite si a pozerajte sa na Tour de France,“ odkázal novinárom v rozhovore s nedeľníkom Le Journal du Dimanche druhý muž celkovej kvalifikácie Bobby Julich z USA. „Prestaňte s tými hroznými klebetami a prestaňte komentovať, čo sa robí, pretože už nechcem, aby tlač o tom (dopingu) písala.“
Oznamovacie prostriedky sa k nám správajú nespravodlivo, prehlásil v interview so športovým denníkom L Équipe víťaz tohtoročného Giro d Italia Marco Pantani. „Všetci z toho robia závažnejšiu otázku, akou naozaj je. Ťažkosti sú vo všetkých športoch.“ Táto situácia je pre všetkých komplikovaná, ale novinári by mali predovšetkým písať o pretekoch a až potom vysvetľovať problémy, povedal taliansky šampión. Rovnaký názor má i predseda Francúzskej cyklistickej federácie Daniel Baal, ktorý v sobotu medzi najväčšími zmätkami okolo Tour vyzval tlač, aby sa venovala pretekom a prestala špiniť cyklistiku. Čiernou ovcou je pre cyklistov predovšetkým verejná televízia France 2, ktorá je paradoxne i oficiálnym partnerom Tour de France až do roku 2001. Dôvodom bola predovšetkým vo štvrtok vysielaná reportáž ukazujúca obaly nedovolených látok, ktoré našli reportéri France 2 v odpadkových košoch v hoteli, kde bývali pretekári tímu Asics. Reportáž prispela k tomu, že v piatok pretekári dve hodiny štrajkovali, a predseda organizačného výboru Tour Jean-Marie Leblanc ju označil za „úpadkovú, tendenčnú a nepoctivú“. Rovnako znechutených bolo aj veľa pretekárov, kritizujúcich fakt, že sa novinári prehrabávali v odpadkoch, ktoré ostali po pretekároch Asics. Nikto sa však nevyjadril k obsahu reportáže. Francúzske komentáre včera pripomínali, že policajné vyšetrovanie dopingu je v plnom prúde a nikto nevie, kde sa zastaví. To Daniel Baal ešte asi nepochopil, napísal denník Le Figaro. Ostatne rovnako ako pretekári ešte nepochopili, že predtým, ako napadnú tlač, by mali preukázať svoju zodpovednosť a začať si klásť skutočné otázky. Pokiaľ sa však jasne sami nepozrú na problém z hľadiska etiky, dostanú sa proti svojej vôli i poctiví pretekári do situácie, keď sa nerozlišuje, kto je anjel a kto diabol, poznamenal Le Figaro.
Už vôbec žiadne zábrany si počas víkendu nekládli členovia vylúčeného tímu Festina, ktorí sa už priznali k užívaniu nepovolených látok. „Nebol by som prekvapený, keby to spustilo lavínu,“ povedal Švajčiar Armin Meier v interview pre švajčiarsky Sonntag Zeitung. Podľa neho by Medzinárodná cyklistická únia (UCI) mala „po Tour vylúčiť viac ako stovku cyklistov“.
„Viem, čo sa v tomto biznise robí. Vedia to všetci - pretekári, organizátori i novinári,“ prehlásil Alex Zülle. „Mal som dve možnosti: podriadiť sa, alebo to nechať a vrátiť sa k svojej bývalej profesii maliara izieb.“ Zülleho a Meierov manažér Marc Biver zasa dal najavo sklamanie nad postojom francúzskeho pretekára Richarda Virenquea, ktorý naďalej akúkoľvek účasť na dopingu popiera. „Videl masérove záznamy rovnako ako ostatní. Zdá sa mi ťažké popierať také dôkazy.“