V Koncepcii štátnej bytovej politiky do roku 2000 vydanej ministerstvom výstavby a verejných prác v roku 1995 píše minister Ján Mráz, že schválenie koncepcie považuje „za jeden z významných krokov, ktorým vláda napĺňa najmä tú časť svojho programového vyhlásenia, kde sa jednoznačne prihlasuje k starostlivosti o rozvoj bývania, zvyšovanie výstavby bytov a k podpore novej výstavby určenej najmä pre sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva“.
SĽUBY: V koncepcii sa píše, že demografická prognóza spracovaná Štatistickým úradom SR potvrdzuje v rokoch 1991 až 2000 prírastok 225 tisíc obyvateľov, s čím súvisí zväčšujúca sa potreba bytov. V záujme dodržať v roku 2000 úroveň bývania, je potrebné dokončiť do roku 2000 97 tisíc bytov. Pri nedostatku vhodných stavebných pozemkov je potrebné orientovať vlastníkov bytových domov na výstavbu formou nadstavieb, resp. na výstavbu bytov do priestorov šikmých striech. Takýmto spôsobom možno v SR získať cca 50 tisíc nových bytov.
REALITA: Spolu sa od roku 1995 podarí do konca volebného obdobia postaviť asi 26 tisíc bytov. Malé množstvo z toho predstavujú novopostavené byty v priestoroch šikmých striech. Prevažná väčšina spomínaných bytov sa navyše postavila do osobného vlastníctva. Viac ako polovica celkového počtu 26 tisíc nových bytových jednotiek sú rodinné domy.
SĽUBY: Liberalizácia nájomného k trhovému nájomnému, určenému dohodou prenajímateľa a nájomníka, musí naďalej pokračovať v záujme odstránenia cenových deformácií a uplatnenia trhových vzťahov v bytovom hospodárstve. Na to mali slúžiť dve etapy zmien v právnej norme o nájomnom.
REALITA: Doteraz sa právne normy o nájomnom nezmenili, vláda nemala odvahu uskutočniť plánovanú prvú etapu liberalizácie. V súčasnosti sme jeden z posledných štátov spomedzi transformujúcich sa krajín, kde sa liberalizácia nájomného vôbec nezačala.
SĽUBY: Ekonomické nástroje podpory rozvoja bývania boli v koncepcii stanovené hlavne v oblasti úverovej politiky a daňovej politiky. Jedným z nástrojov malo byť zriadenie Štátneho fondu rozvoja bývania.
REALITA: Pozitívom je, že sa podarilo založiť Štátny fond rozvoja bývania, pretože kým mal zabezpečený dostatok prostriedkov, bol veľmi využívaný. V súčasnosti je však fond insolventný, čo minister Ján Mráz ospravedlňuje enormným záujmom o pôžičky z fondu. V oblasti daňovej politiky, čiže daňových zvýhodnení podporujúcich rozvoj bývania, sa nezačalo uplatňovať ani jedno z nich. Malo ísť o odpočítavanie splátok úrokov z úveru poskytnutého na obstarávanie bývania z daňového základu fyzických osôb, odpočítavanie hypotekárnych splátok zo základu dane z príjmu podnikateľov pri výstavbe nájomných bytov a ďalšie. V oblasti úverovej politiky sa vláde nepodarilo splniť skoro nič.