Na grécko-albánskom hraničnom priechode Kakkavia boli v nedeľu zadržaní dvaja Albánci. V ich mraziarenskom kamióne bola ukrytá tona a pol konopí, čiže suroviny na výrobu hašiša a marihuany. Prapaí Perdarim (42) a Kastrati Gazim (44), obidvaja pôvodom z mesta Fieri na juhu Albánska, po zadržaní gréckej polícii tvrdili, že o drogách nič nevedia a že idú do prístavu Pátra na juhu Grécka po náklad mäsa. Droga zabalená v kilogramových vreckách bola ukrytá pod falošnou dlážkou kamióna. Ide o najväčšiu zhabanú zásielku konopí na tomto hraničnom priechode od roku 1991.
OBCHOD S ĽUDSKÝMI ORGÁNMI
V rumunskom čiernomorskom prístave Konstanca zatkla polícia 20 Rumunov za to, že svoje obličky údajne ilegálne predali transplantačnej klinike v meste Adana v juhovýchodnom Turecku. Podľa rumunskej tlače teraz polícia pátra po sprostredkovateľovi ilegálneho obchodu. Zatknutí sú obvinení z toho, že porušili rumunský zákon o transplantáciách orgánov, ktorý akýkoľvek obchod s orgánmi zakazuje. Sprostredkovateľ, 30-ročný Rumun, podľa výpovede zatknutých každému z nich prisľúbil 3000 až 4000 dolárov za jednu obličku a sám údajne na každom obchode získal 1000 dolárov.
EVAKUÁCIA V BLÍZKOSTI JÁVSKEJ SOPKY
Asi 6000 Indonézanov z ostrova Jáva opustilo osady na južnom úpätí sopky Merapi, ktorá je jednou zo 127 činných indonézskych sopiek. Obydlia ostrovanov ohrozuje vytekajúca láva a sopečný popol. Podľa vulkanológov sa erupcia sopky začala v nedeľu asi o 15. h miestneho času a zatiaľ si nevyžiadala obete na životoch. Poslednú erupciu sopky zaznamenali v januári 1997. Jáva leží v rovnakej pacifickej tektonickej zóne ako 3000 kilometrov vzdialená Papua-Nová Guinea, kde si prílivová vlna tsunami v noci na sobotu vyžiadala životy asi 3000 ľudí.
INVÁZIA MYŠÍ V CHORVÁTSKU
Neobvyklé problémy spôsobené inváziou poľných myší úrady dalmatínskeho pobrežného mesta Split v Chorvátskej republike oficiálne vyhlásili za prírodnú katastrofu. Explózia hlodavých zvierat zničila takmer celú úrodu poľnohospodárskeho regiónu v okolí mesta Imotski bezprostredne pri hraniciach Chorvátska s Bosnou a Hercegovinou. Roľníci, ktorí sa v súvislosti s touto pohromou ocitli pred zruinovaním, mali by dostať štátnu podporu, informovala včerajšia chorvátska tlač. Náklady na likvidáciu myší úrady odhadujú v prepočte minimálne na dva milióny mariek. Húfy žravých hlodavcov po zničení celej úrody obilia spustošili aj plantáže s melónmi a rajčinami. (ČTK, TASR)