vého vyhlásenia vlády v Národnej rade SR to povedala poslankyňa Brigita Schmögnerová (SDĽ).
Vládna politika sa podľa nej vyznačuje voluntarizmom a nekompetentnosťou, čoho príkladom sú opatrenia prijímané za zeleným stolom na uspokojenie čiastkových skupinových záujmov. Podľa B. Schmögnerovej ide o exekučný zákon, ktorý umožnil odchod desiatok miliárd korún zo Slovenska do ČR.
V podnikovej sfére je evidentný pokles celkového zisku a rentability. Strata strojárstva vzrástla v uplynulom roku o 42,3% na 7,4 mld Sk, stratové odvetvia sú výroba textilu, odevov a kožených výrobkov. V rezorte ministerstva hospodárstva predstavuje podľa B. Schmögnerovej objem medzipodnikových záväzkov 170 mld Sk, celkovo v národnom hospodárstve sa odhaduje na 250 - 350 mld Sk. Projekt revitalizácie spôsobil ďalší pokles finančnej disciplíny podnikov. B. Schmögnerová kritizovala "pravidlá hry, ktoré neplatia rovnako pre všetkých", ako aj nízku motivačnú schopnosť ekonomického prostredia s vysokými úrokovými mierami a daňami. Zároveň vyčítala nízku účasť slovenských strojárskych výrobcov na výstavbe diaľničnej siete, kde je 90% zariadení z dovozu.
Zámer vlády posilniť kapitálovú primeranosť bánk je podľa nej v rozpore so skutočnosťou, že počet bánk nespĺňajúcich predpis NBS o kapitálovej primeranosti stúpol v prvom štvťrtoku zo štyroch na päť. Privatizácia bánk ich dlžníkmi má podľa B. Schmögnerovej pokračovať v AG banke, o ktorú má záujem "trenčianska skupina podnikateľov z HZDS".
V reakcii na vystúpenie B. Schmögnerovej uviedol podpredseda vlády pre ekonomiku Sergej Kozlík, že uvedené údaje nie sú kompletné a najaktuálnejšie, keďže v prvom štvrťroku nastal medziročný nárast zisku podnikov o 30%, pričom zisk v bankovom sektore vzrástol 6,3-násobne a v nefinančnom sektore o 10%. Domáci strojárski výrobcovia podľa S. Kozlíka už reagujú na dopyt pri výstavbe diaľnic vlastnými konštrukciami. Na výrok B. Schmögnerovej, že pre Slovensko nie je spásou zahraničný kapitál využívajúci iba lacnú pracovnú silu ako firma Yazaki Debnár, odpovedal príkladom spoločnosti Volkswagen, ktorá si na slovenských vysokých školách objednáva napríklad dizajnérske riešenia. Rovnako aj Motorola, s ktorou sú už zmluvy pripravené, plánuje na Slovensku umiestniť vývojové oddelenie. Nárast zisku bánk na 6,3-násobok považuje S. Kozlík za neprimeraný, keďže banky "zneužívajú situáciu na finančnom trhu na vysoké výnosy pri utlmenej úverovej činnosti". Ako povedal minister financií Miroslav Maxon, nie je pravdou, že Slovensko sa nachádza v medzinárodnej izolácii a bez záujmu o spoluprácu zo strany zahraničného kapitálu.