vali za dopingové kontroly.
1960: Lekár z organizačného výboru Tour de France Pierre Dumas prichytil talianskeho majstra Gastona Nenziniho pri užívaní mužských hormónov.
1962: Favoriti pretekov Gastone Nenzini a Nemec Hans Junkermann odstúpili v priebehu Tour. Oficiálne odôvodnenie znelo: priotrávenie sa potravinami, lekári však zastávali názor, že išlo o morfín.
1966: 28. júna sa uskutočnila 1. oficiálna dopingová kontrola na Tour de France. Pri ďalšej - 5. júla bolo až 6 vzoriek pretekárov pozitívnych. Potom nasledoval zatiaľ najhorší prípad - v piatok 13. júla pri stúpaní do vrchu Mount Ventoux skolaboval Angličan Tom Simpson. Vo vrecku mŕtveho pretekára sa našli ampulky amfetamínu.
1969: Víťaz Tour - Belgičan Eddy Merckx užil podľa lekára pretekov Luciena Maigreho dopingový prostriedok. Maigre potom svoje slová síce poprel, no niekoľko rokov potom bolo už verejne známe, že Merckx často užíval kortizón.
1978: Ďalší Belgičan - špičkový pretekár Michel Pollentier odovzdal pri dopingovej kontrole cudzí moč. Lekári jeho podvod však odhalili veľmi rýchlo - vzorka bola studená.
1980: Päťnásobný víťaz Tour Bernhard Hinault z Francúzska sa vraj pre problémy s kolenom rozhodol vzdať žltého trička a predčasne skončiť. Lekár Philippe Miserez však za pravú príčinu jeho odstupu považoval kortizón. Nemca Dietricha Thuraua po tretej pozitívnej vzorke v sezóne z pretekov vylúčili.
1987: Ten istý hriešnik predčasne ukončil aj tento ročník, lebo lekári objavili v Thurauovej vzorke prítomnosť anabolík.
1988: Španielovi Pedrovi Delgadovi síce vo vzorke dokázali prítomnosť látky, ktorá bola na listine zakázaných prostriedkov Medzinárodného olympijského výboru, no keďže na tabu-listinu Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) sa dostala až 15 dní po pretekoch, Delgado sa mohol tešiť z celkového víťazstva v pretekoch.
1991: Kompletný holandský tím PDM odstúpil z pretekov údajne pre problémy s potravinami. Nemecký pretekár Uwe Raab však päť rokov potom naznačil, že družstvo vyradilo neodborné užitie dopingového prostriedku. Celkový víťaz zeleného trička v roku 1988 po skončení svojej kariéry priznal užívanie erytropoietínu.
1997: Uzbeka Džamolidina Abdužaparova vyradili z pretekov po pozitívnom teste na klenbuterol a bromantan. Prvou prominentnou obeťou, ktorú usvedčil od 1. januára 1997 nový test UCI, bol Talian Claudio Chiapucci.
(TASR)