Plán dosiahnuť zdvojnásobenie miezd v nasledujúcom volebnom období sám osebe naznačuje neochotu SDK reálne prezentovať stav a perspektívy slovenskej ekonomiky. Zradnosť populistických vôd dokumentuje reakcia lídra SDK, ktorý, ako píše Štefan Hríb v Domino fóre, na priamu otázku, či sa bude jednať o rast miezd nominálnych alebo reálnych, odpovedal, že obe.
Oproti horeuvedenému kotrmelcu omnoho vážnejšie pôsobí plán na riešenie deficitu obchodnej bilancie, prezentovaný šéfom volebného tímu SDK. Podľa jeho slov bude SDK v prípade víťazstva vo voľbách "presadzovať okamžité začatie rokovania o veľkých triangulárnych operáciách najmä smerom na východ, pretože s Ruskom máme najvyššie pasívne saldo. Za dovážané energie by sme vo väčšej miere mali platiť tovarmi buď priamo, alebo cez tretie krajiny".
Myšlienka riešenia problému deficitu obchodnej bilancie zvýšením exportu na Východ nie je nová. Už niekoľko rokov predstavuje alfu a omegu hospodárskej politiky súčasnej koalície v oblasti zahraničného obchodu. Napriek výraznej podpore vlády, napriek založeniu Eximbanky, napriek zakladaniu pobočiek akciových spoločností v Rusku, napriek podpisu zmluvy medzi SPP a Gazpromom sú však výsledky tohoto snaženia chabé. V oblasti exportu do Ruska došlo síce k relatívne výraznému nárastu, jeho podiel na celkovom vývoze však zostáva naďalej nie podstatný.
Hľadanie stabilných trhov na Východe je pravdepodobne založené na chybnom predpoklade, že sa na nich podarí umiestniť výrobky, o ktoré nemajú západné trhy záujem. V súčasnosti platí Slovensko za dodávky surovín dolármi. Predstava, že ruskí dodávatelia vymenia tieto doláre za menej kvalitný tovar, ako môžu získať na západ od nás, môže byť iba ťažko vysvetliteľná pri predpoklade ich racionálneho správania.
Nepredpokladáme, že by SDK mala na Východe lepšie kontakty ako súčasná koalícia a netušíme, čo by mohlo byť kľúčom, ktorý by zrazu otvoril východné trhy. Realitou, ktorú je však možné konštatovať, je minimálne nezmenšovanie politickej a hlavne ekonomickej nestability v Rusku. Fatálna závislosť Slovenska od dodávok surovín z tejto časti sveta je sama osebe znepokojujúca, jej zvyšovanie orientovaním produkcie na východné trhy sa javí byť, mierne povedané, nie najrozumnejším riešením.
Ostáva iba dúfať, že sa ďalším kľúčovým bodom hospodárskej politiky SDK nestane vybudovanie automobilky s produkciou pol milióna áut ročne alebo dobudovanie diaľničnej siete do roku 2000.
Autor: Juraj Kováčik P67 value, spol. s r.o., Bratislava