Uplynulý týždeň bol v znamení vytrvalého rastu indexov. Hlavnými ťahúňmi boli tie isté emisie ako v predminulom týždni, cena najvýznamnejších emisií naďalej stagnuje. Veľmi povzbudivo však pôsobí jednoznačná dominancia anonymných trhov, ktoré sa stali jednoznačne určujúcimi pre vývoj takmer všetkých významnejších emisií. Táto skutočnosť predstavuje zásadný zvrat v doterajšom vývoji slovenského kapitálového trhu a v prípade jej pretrvania by mohla byť prameňom jeho znovuoživenia.
Akcie Slovnaftu v priebehu týždňa posilnili o 2 % a piatok končili na 631 Sk. Po celý týždeň sa držali v relatívne úzkom koridore od 612 Sk na RMS po 640 Sk na BCPB. Na anonymných trhoch bol s nimi zrealizovaný opäť mizerný objem iba tesne presahujúci 100 tisíc Sk, pri priamych obchodoch dosiahol objem obchodov 18,8 mil. Sk pri priemernej cene iba 625 Sk znamenajúcej 4-percentnú stratu. Z technického hľadiska je pre krátkodobý vývoj ceny pravdepodobnejšie opätovné oslabenie. V priebehu týždňa boli zverejnené dve správy týkajúce sa Slovnaftu - Slovnaft Benzinol znižuje základné imanie o 0,9 mld Sk a zároveň predal Benzinol svoj viac ako 5-percentný podiel v Slovnafte spoločnosti Slovbena. V súčasnosti nie sme schopní interpretácie týchto pohybov, každopádne ich dopad na trhovú cenu akcií Slovnaftu by mal byť limitovaný.
Tak ako akcie Slovnaftu ignorovali už druhý týždeň trvajúci rast indexov i akcie VSŽ. V priebehu týždňa v podstate nezmenili svoju pozíciu a pri viac ako trojmiliónovom objeme realizovanom na anonymných trhoch sa držali v až neuveriteľne úzkom pásme od 300 do 305 Sk. Možným vysvetlením tohoto vývoja je držanie úrovne jedným dopytom, ktorého snahou je zostať v čo najväčšej anonymite. Pri priamych obchodoch bol s akciami VSŽ zrealizovaný objem iba necelých 100 tis. Sk pri priemernej cene 275 Sk. Tento paradoxný stav, keď cena dosahovaná pri priamych obchodoch umožňuje výhodné okamžité umiestnenie na anonymnom trhu, je na Slovensku novinkou a pôsobí minimálne osviežujúcim dojmom. Cena akcií VSŽ sa drží na anonymnom trhu nad 300 Sk od začiatku tohoto mesiaca a môže byť signálom prvého väčšieho "predvolebného" dopytu.
Napriek výraznému rastu pôsobia akcie VÚB omnoho menej optimisticky. Podľa neoverených správ je za rastom ceny akcií VÚB iba jeden kupujúci, ten však prejavuje na rozdiel od kupujúceho u VSŽ podstatne väčšieho športového ducha a vytrvalo bojuje sám so sebou. V priebehu týždňa získali akcie VÚB ďalších 10 % a v piatok sa dostali, aj keď zatiaľ iba maximálnymi dennými cenami, nad 1200 Sk. V priebehu mesiaca už tak akcie VÚB vykazujú 91-percentný zisk. Po dlhej dobe výraznejšie - o 40 % - stúpla i cena pri priamych obchodoch. Aj u akcií VÚB dominovalo obchodovanie na anonymných trhoch, kde bol realizovaný objem 1,5 mil. Sk oproti necelým 0,25 mil. Sk pri priamych obchodoch.
Na rozdiel od VÚB pôsobí vývoj ceny akcií Slovenskej poisťovne omnoho nudnejším dojmom, keď určité oživenie prinieslo až piatkové obchodovanie. Vďaka nemu vykazuje SP týždenný zisk 18 %, celotýždenný objem však zatiaľ neprekročil 16 tis. Sk. Pri priamych obchodoch bol s akciami SP zrealizovaný objem 1 mil. Sk pri priemernej cene 710 Sk.
Akcie Chemolaku pokračovali vo svojom závratnom raste. V priebehu týždňa posilnili o 21 % a piatok končili tesne nad hranicou nominálu. Na anonymných trhoch bol s nimi realizovaný objem 0,5 mil. Sk, k čomu výrazne prispelo hlavne 0,27 mil. Sk v piatok na RMS. Pri priamych obchodoch bolo realizovaných iba 25 tis. Sk pri priemernej cene 850 Sk. Významnú indíciu vedúcu k vysvetleniu v mesačnom horizonte 100-percentného nárastu ceny priniesla piatková správa agentúry SITA, hovoriaca o snahe Istrofinu presadiť jeho zástupcov do orgánov Chemolaku a Drôtovne. Podľa zverejneného vyjadrenia predstaviteľov Istrofinu "Istrofin nemá zastúpenie v štatutárnych orgánoch uvedených spoločností a cestou MVZ chce byť informovaný o činnosti firiem, v ktorých má významný podiel na základnom imaní". Obdobný vývoj ako u akcií Chemolaku pokračoval i u akcií Drôtovne. Tieto stúpli v priebehu týždňa o 27 %, pričom boli obchodované iba na anonymnom trhu v celkovom objeme 154 tis. Sk. V priebehu mesiaca vykazujú akcie Drôtovne zisk 107 %.
Oravské ferozliatinárske závody zaznamenali podľa agentúrnej správy v prvom polroku tohto roku objem výroby vo výške 1,835 mld Sk. Medziročne tak zaznamenali len jej minimálny nárast, keďže vlani v rovnakom období výroba dosiahla hodnotu 1,831 mld Sk. S akciami OFZ sa na trhu RMS naposledy obchodovalo 8. 4. tohoto roku pri cene 65 Sk.
Informácie poskytuje aj internetová strana http://www.p67value.sk
Autor: Juraj Kováčik P67 value, s. r. o. Bratislava