prvého mítingu Zlatej ligy v Oslo. Ako správne pripomenul šéf berlínskeho mítingu Rudi Thiel: „Všetci stále hovoria len o svetových rekordoch. Ale aj bez toho môžeme vidieť skvelý míting, čo bol aj prípad Oslo. Nezabúdajme, že sezóna sa ešte len rozbieha a atléti budú vo vrcholnej forme až v auguste.“ Nórska tlač oslavovala víťazstvo domáceho Rodala na 800 m v poslednej disciplíne programu, navyše v najlepšom výkone roka. Európska zasa vyzdvihovala čierny deň Američanov. Prehral nielen Maurice Greene na 100 m, ale aj Micheal Johnson na 400 m. Obaja patria pritom k najlepšie plateným osobnostiam, ktoré sa zaviazali štartovať na všetkých mítingoch Zlatej ligy.
Európski atléti dokázali, že augustový šampionát v Budapešti nemusí byť najhorší. Napríklad Španiel Isaac Viciosa, ktorý skvelým finišom dosiahol európsky rekord na 3000 m 7:29,34. „Pred štartom som na rekord nemyslel. V záverečných kolách som však cítil silu a zrýchľoval som. Posledné kolo som zašprintoval odušu,“ dodal po pretekoch. Ako prvý Európan pod 7:30 sa dostal tento 28-ročný Madridčan len v druhom štarte kariéry na 3000 m pod holým nebom! Viac sa dosiaľ venoval behu na 1500 m a jediný raz štartoval na tritisícke vonku na EP 1996 v Madride, kde dobehol druhý za Nemcom Baumannom za 7:57,80. V Budapešti má na výber - 1500 m alebo 5000 m.
Spokojní boli Briti Richardson („Ak by neboli také úzke zákruty, zabehnem pod 44 sekúnd“) a Thomas („Zdolal som prvýkrát v živote Johnsona, škoda, že som nevyhral“), ktorí triumfovali nad najlepšími Američanmi na 400 m.
Etiópčanovi Gebrselassiemu nevyšlo na 3000 m okrídlené do tretice všetko dobré. V treťom štarte sezóny nezabehol tretí svetový rekord. „Komenov čas je veľmi kvalitný. Myslel som si, že to dokážem, ale pri rozcvičke som cítil, že na rekord nie je dostatočne teplé počasie. Vodiči boli v poriadku, ale ja som už nemal sily na ďalšie zrýchlenie a preto som zvoľnil, aby som neprehral,“ dodal po pretekoch Gebrselassie. V zákulisí sa hovorí, že jeho vzájomný súboj s Keňanon Komenom na 5000 m sa uskutoční až na budúcoročných MS v španielskej Seville.
„Po rozpačitých rokoch pod tlakom mám z atletiky opäť dobrý pocit,“ tvrdil Angličan Jonathan Edwards, ktorý od roku 1995 po prvýkrát prekonal 18 metrov v trojskoku. V poslednej sérii explodoval po zlepšení Kapustina (17,65) na 18,01. „Priznávam, že aj prémia milión dolárov mi preblesla hlavou pred posledným skokom,“ dodal Edwards, ktorý potvrdil záujem o spoločný tréning v skupine Slováka Michala Pogánya. Z 12 víťazov zlatých disciplín je po nórskom štvrtku výrazne silná pozícia troch atlétov - Jonesovej na 100 m, El Guerrouja na 1500 m a Gebrselassieho na 3000 m.
Menšie šance dávajú odborníci na zisk siedmich prvenstiev aj Edwardsovi a americkému prekážkarovi Bronsonovi. Jedným zo sklamaných hrdinov bol fenomenálny žrdkár Sergej Bubka: „Ešte nie som tak ďaleko, takže z prehry veľkú vedu nerobím. Nevyšlo mi to, aj to sa stáva. Už myslím na ďalšie súťaže. Svoje obchodné aktivity som prenechal bratovi Vasiovi. Napríklad distribuujeme do Ruska a na Ukrajinu francúzske droždie a mrazené výrobky. A pozdravujte všetkých známych v Bratislave.“
Na budúci týždeň v utorok 14. júla pokračuje Zlatá liga druhým dielom na Olympijskom štadióne v Ríme.