Kráľ svetového futbalu Pelé, ktorý spolu s ďalšími úpešnými brazílskymi reprezentantmi Falcaom, Juniorom a bývalým rozhodcom Coelhom, pomáha komentátorovi brazílskej TV Globo Galvanovi Buenovi, sedával na všetkých predchádzajúcich stretnutiach so slúchadlami na ušiach chladný, napoly zachmúrený, unavený, často až znudený. Po šťastnom penaltovom rozuzlení, ktoré znamenalo postup obhajcu do nedeľňajšieho finále, vyskočil od radosti ako mladší žiak a volejbalovo si tľapkal so všetkými okolo: „Páni, to boli nervy, toľko emócií som dlho nemusel tlmiť, teraz som totálne šťastný človek. Brazília je vo finále a ako jediná na tejto planéte má reálnu šancu na piaty titul, lebo má najskúsenejších hráčov. Ronaldo v pravý čas ukázal svoju veľkosť. Fantastický zápas. Po prvom góle Ronalda som nepochyboval, že Brazília vyhrá v riadnom čase. Nečakané majstrovské vyrovnanie z Kluivertovej hlavy vrátilo Holandsko späť do veľkej bitky. Najkrajší moment zápasu bola prihrávka Rivalda na Ronaldov gól. Musím adresovať poklonu brankárovi Taffarelovi, ktorý dvoma skvelými zákrokmi vybojoval Brazílii postup. Mužom stretnutia však bol bez debaty Ronaldo. Celé brazílske mužstvo však hralo naozaj veľmi, veľmi dobre, osobitne v predĺžení,“ rozplýval sa trojnásobný majster sveta Pelé, ktorý dovtedy vo Francúzsku nešetril kritikou smerovanou k tímu trénera Maria Zagalla, bývalého spoluhráča.
Posledný pri nástupe na zápas vybehol z podzemia štadióna Vélodrome Ronaldo. Letmo si rukou siahol na trávnik a trikrát za sebou sa prežehnal. Najospevovanejší súčasný futbalista si tesne pred semifinále pritvrdil cieľ - ku kolektívnemu záväzku o zisku piateho titulu dostal chuť na šľahačku v podobe individuálneho primátu najlepšieho strelca. S troma gólmi musí prestrieľať päťgólových Argentíčana Batistutu a Taliana Vieriho, ktorí už so svojimi mužstvami vo Francúzsku skončili. Po prvom polčase vyprevádza obe mužstvá obecenstvo zreteľným piskotom, od protagonistov pestrej útočnej filozofie čakali nároční diváci predsa len viac. V druhom polčase juhoamerickí aj „európski Brazílčania“ štedro splácajú dlh. Hneď v prvej minúte Rivaldo geniálne uvoľní Ronalda, ktorý pomedzi nohy brankára van der Sara strieľa ľavačkou svoj štvrtý gól na francúzskom šampionáte a kým ho zadlávia gratulujúci spoluhráči, stihne rozoslať do sveta niekoľko bozkov. Dvadsaťjedenročný milovník diskoték a loptových hier na pláži finalizoval svoj gigantický talent v holandskom Eindhovene (94-96), dobre pozná väčšinu semifinálových súperov nielen z holandskej ligy, ale aj z talianskej či európskych pohárových súťaží, so striedajúcim Winterom dokonca aktuálne oblieka spoločne dres milánskeho Interu. Pri údere lakťom do chrbta Cocuho (Eindhoven) sa zdá, že Ronaldo má s bývalým starším spoluhráčom nevybavené účty. Aj v súbojoch s ďalšími Holanďanmi brazílska hviezda po kontakte často končí na zemi a rozhodca je zväčša na jej strane. Až na prienik tesne pred koncom predĺženia, ktorý by v riadnom hracom čase pokojne zniesol penaltové kritériá, lenže rozhodca Bujsaim zo Spojených arabských emirátov predĺženie hokejovo púšťal.
„Náhlu smrť v predĺžení nepovažujem za šťastné riešenie, i keď nám to opäť vyšlo. Teraz je však pred nami posledný a najdôležitejší krok k zisku Svetového pohára. Proti Holanďanom sme dokázali, že máme potrebnú výkonostnú kapacitu,“ ticho a stručne poznamenal po zápase v mixzóne Ronaldo. Po osemfinálovej hrdinskej tragédii Angličanov v jedenástkovej lotérii s Argentínou teda juhoamerické kopačky v marseillskom semifinále znovu knokautovali Európanov. V St. Etienne anglický brankár Seaman pred nástupom na penaltovú ruletu uvoľnene a sebavedome zdravil svojich fanúšikov v hľadisku, Holanďan van der Sar v utorok pred polnocou podobne, i keď menej výrazne. Zrejme urazili šťastenu. Finálový ošiaľ Brazília vypukol súčasne so smrteľným úderom do oranžových sŕdc po nešťastnom kope Ronalda de Boera, ktorého tesne pred štvrtou holandskou penaltou poslal rozhodca posunúť loptu kúštik ďalej. Poverčiví v tom tiež hľadajú príčinu. „Vyštartoval som dobre, ale vypálil som trochu prirýchlo, lebo som si všimol, že brankár sa pohol trochu doprava. Po tomto momente nemám motiváciu na zápas o tretie miesto,“ vyznal sa znechutený neúspešný exekútor. Bývalý famózny kapitán holandskej reprezentácie Johann Cruyff na komentátorskom poste s kamenno-mŕtvolným výrazom hľadal príčinu v tom, že jeho potomkovia sa dlho tvrdošijne pokúšali preniknúť za stavu 0:1 dobre zoskupenou brazílskou defenzívou po zemi. Kluivertov gól hlavou tesne pred koncom ukázal, že toto úsilie mali spestriť krídelnou a vzdušnou hrou. Brazílsky tréner Mario Zagallo sa ani nesnažil zakrývať dojatie: „Do Francúzska sme prišli iba vyhrávať a dnes sme vyhrali. Chýba nám posledný krok vo finále na parížskom štadióne, aby sa všetky brazílske domácnosti a ulice stali šťastnými. Dáni boli vo štvrťfinále ťažkým súperom, ale Holanďania ešte viac, hrajú odlišným štýlom. Posledné štyri minúty riadneho času sme hrali veľmi defenzívne, preto nás súper potrestal vyrovnaním. Rozhodnúť sme mohli už v druhom polčase, mali sme 2-3 dobré gólové príležitosti.“ Kapitán Dunga: „Na penaltu som išiel preto, lebo nám to vyšlo aj vo finále pred štyrmi rokmi v Amerike. Niektorí veľkí hráči zvyknú do toho tresknúť a hotovo, ja sa snažím vždy udržať triezvu koncentráciu.“ Holandský tréner Guus Hiddink: „Penalty sú vždy lotéria. S mojím mužstvom som spokojný, odviedlo perfektný výkon. Výsledkom som sklamaný, chýbali mi zranení hráči Overmars, Bogarde a vykartovaný Numan.“ Obranca Stam: „Boli sme lepší. Pri prvom góle sme zle zahrali ofsajd taktiku. Opakujem, neboli sme slabší. Zápas priniesol každému extra skúsenosti.“ Strelec víťazného postupového gólu vo štvrťfinále s Argentínou Bergkamp: „Brazílčania mali slabšie a silnejšie periódy. V tých prvých sme mohli dať víťazný gól, no mierili sme vedľa. Naozaj bude pre nás ťažká motivácia na zápas o 3. miesto.“