FNM, pretože fond vlastní 50,5 % akcií SP.
FNM si prostredníctvom repoobchodu so Slovenskou poisťovňou zaistil hotovosť v objeme 1 014 550 020 Sk. Tieto zdroje potrebuje podľa doteraz známych informácií na dva účely: Prvým je splatenie zmenkového úveru v objeme 124 mil. DEM, ktoré si fond požičal zo zahraničia v januári tohto roku a sú splatné do 10 dní. Jedným z ručiteľov tohto úveru je aj Slovenská poisťovňa. Druhým účelom pôžičky môže byť navyšovanie základného imania Slovenskej poisťovne, o ktorom by malo rozhodnúť mimoriadne valné zhromaždenie SP 9. júla 1998. Podľa platnej legislatívy sa totiž Slovenská poisťovňa nemôže privatizovať do roku 2003. Ak teda FNM nechce porušiť zákony, musí sa na plánovanom navyšovaní základného imania zúčastniť.
Ako vyplýva z výpisov z SCP, FNM na získanie viac ako 1 mld Sk založil 15,93 % akcií Všeobecnej úverovej banky (VÚB), 39,08 % akcií Reštitučného investičného fondu (RIF), 31,43 % akcií Slovenskej plavby a prístavov (SPaP) a 97 % akcií Interhotelu Tatry. Podiel FNM vo VÚB tak klesol z 50,79 % akcií na 34,86 %. Podiel v RIF klesol zo 41,83 % na 2,75 % a v Interhoteli Tatry z 97 % akcií na nulu. Aktuálny podiel FNM v SPaP nebol zverejnený. Všetky repoobchody sú splatné o pol roka.
Založením 650 tis. akcií VÚB po 630 Sk získal FNM 409,5 mil. Sk. Fond ďalej založil 800 tis. akcií RIF po 300 Sk, čím získal 240 mil. Sk. Ten istý objem akcií a v tej istej cene, teda 800 tisíc akcií po 300 Sk, založil FNM aj pri SPaP, čím získal ďalších 240 mil. Sk. FNM napokon založil po 380 Sk aj 329 079 akcií Interhotel Tatry, za čo dostal 125,05 mil. Sk.
V Slovenskej poisťovni došlo v uplynulých dňoch k viacerým významným zmenám. Z kresla prezidentky odišla Edita Bukovská, ktorá sa na tento post dostala počas tzv. koaličnej krízy v júni 1996. Novým prezidentom SP je Karol Melocík, bývalý riaditeľ VÚB Invest Holdingu. Ten bol v minulosti poslancom Federálneho zhromaždenia za HZDS, počas druhej Mečiarovej vlády pracoval aj ako riaditeľ odboru kontroly štátnej správy a sťažností na Úrade vlády SR. E. Bukovská sa po odchode zo Slovenskej poisťovne stala generálnou riaditeľkou a predsedníčkou predstavenstva Istrobanky.
Okrem personálnych zmien uskutočnila Slovenská poisťovňa aj významné zmeny súvisiace s jej podnikateľskými aktivitami. Prvou je kapitálový vstup do Investičnej a rozvojovej banky (IRB), ktorá je už viac ako pol roka v nútenej správe. Kúpou 2 mil. kusov akcií IRB za sumu 2 mld Sk sa SP stala majoritným, 67-percentným akcionárom IRB. Druhou zmenou je navyšovanie základného imania SP, o ktorom má rozhodnúť mimoriadne valné zhromaždenia 9. júla. SP sa k tomu zatiaľ oficiálne nevyjadrila, bývalá prezidentka E. Bukovská však tento krok označila za „nutnosť“, pričom ako povedala, „manažment poisťovne požadoval navýšenie základného imania SP už dva roky“. Podľa nej by bolo treba navýšiť základné imanie SP minimálne o 500 mil. Sk. „Konkrétna výška závisí od dohody akcionárov. Je pravdepodobné, že v prvom kole budú navyšovať všetci doterajší akcionári a k druhému ani nepríde,“ skonštatovala E. Bukovská.